AMD, po roku od wprowadzenia pierwszych procesorów z architekturą Zen 4 – serii Ryzen 7000 – przedstawia finalne produkty oparte na tej architekturze. Do tej pory AMD wprowadziło na rynek procesory desktopowe dla konsumentów, kilka klas procesorów mobilnych oraz szeroką gamę procesorów serwerowych. Ostatnią luką w ofercie AMD były rynki stacji roboczych i high-end desktop (HEDT), które zostaną wypełnione w przyszłym miesiącu dzięki wprowadzeniu dwóch linii produktów Threadripper.
AMD zapowiada dzisiaj, na 21 listopada, premierę procesorów Ryzen 7000 Threadripper. Te wysokiej klasy czipy są podzielone na dwie linie produktów: skierowaną na rynek stacji roboczych serię Ryzen Threadripper 7000 Pro oraz serię Ryzen Threadripper 7000 dla bardziej konsumenckiego rynku HEDT. Obie linie są oparte na sprawdzonej architekturze Zen 4 – pochodnych procesorów serwerowych EPYC AMD – zawierają chiplety Zen 4 i dyskretne kości I/O. Jak w poprzednich generacjach części Threadripper, patrzymy praktycznie na wersję desktopową sprzętu EPYC AMD.
Obie linie produktów AMD są skierowane do klientów, którzy potrzebują mocniejszych procesorów niż desktopowy Ryzen, ale nie tak egzotycznych (ani drogich) jak sprzęt serwerowy AMD. Oznacza to czipy z dużą liczbą rdzeni CPU – aż do 96 w przypadku serii Threadripper 7000 Pro – oraz wsparcie dla znacznie większej liczby I/O i pamięci. Ilość różni się w zależności od konkretnego modelu procesora, ale obie serie znacznie przewyższają Ryzena 7000 ze swoimi 16 rdzeniami i 24 liniami PCIe.
Co istotne dla tej generacji części Threadripper, AMD ponownie oferuje skoncentrowaną na HEDT nieprofesjonalną linię. W przypadku serii Threadripper 5000 opartej na Zen 3, AMD wydało tylko skoncentrowane na stacjach roboczych części Pro, zostawiając nadzieje HEDT w tyle. Ale tym razem AMD postanowiło przywrócić HEDT, tworząc parę linii Threadripper w bardzo podobny sposób do rodziny Threadripper 3000 z 2019 roku.
Pod względem funkcji i specyfikacji, Threadripper 7000 Pro oferuje większość doświadczeń EPYC na sprzęcie desktopowym. AMD oferuje modele chipów z aż 96 rdzeniami CPU Zen 4, tyle samo co najlepszy chip Genoa. Podobnie, wszystkie części Threadripper Pro mają 128 linii PCIe 5.0 od EPYC (plus kilka dodatkowych linii PCie 3.0). Największa różnica między Threadripper 7000 Pro a Genoa dotyczy wsparcia pamięci: podczas gdy Genoa obsługuje 12 kanałów pamięci DDR5, Threadripper 7000 Pro obsługuje 8 kanałów. Lub, jeśli porównujemy rzeczy do desktopowego Ryzena, 4x więcej kanałów niż obecne procesory desktopowe AMD.
Seria Threadripper 7000 (nie-Pro), z drugiej strony, jest nieco bardziej ograniczona. Największy SKU ma tylko 64 rdzenie Zen 4, wykorzystując 4 CCD. W porównaniu z odpowiednikiem Pro, I/O zostało znacznie zmienione; tutaj jest tylko 48 linii PCIe 5.0, a tymczasem kolejne 32 linie CPU PCIe są dostępne, ale działają tylko z prędkościami PCIe 4.0. W sumie daje to 80 linii PCIe o różnych prędkościach. W międzyczasie jest połowa kanałów pamięci, co w przypadku Threadripper Pro daje HEDT-skupionemu Threadripperowi 4 kanały DDR5.
W interesującym zwrocie akcji, obie platformy tym razem używają Rejestrowanych DIMM-ów (RDIMM) DDR5 – i tylko RDIMM. Nieobsługiwane są niebuforowane DIMM-y (UDIMM), ponieważ nie są one zgodne z pinami z RDIMM. W rezultacie AMD trzyma się sprawdzonej i prawdziwej pamięci ze swojej platformy serwerowej, RDIMM. Ponadto, obsługiwane jest tylko 1 DIMM na kanał (DPC), co oznacza maksymalnie 8 lub 4 DIMM, w zależności od platformy. Zaleta tego wszystkiego? Wszystkie procesory Threadripper 7000 oficjalnie obsługują prędkości do DDR5-5200, krok wyżej od limitu DDR5-4800 chipów EPYC AMD. I to nie dotyczy podkręcania, które jest udostępniane dla wszystkich Threadripperów.
Oferując znaczącą poprawę dla inauguracji serii Ryzen Threadripper 7000 Pro WX, wysokiej klasy IOD AMD jest kolejnym przeniesieniem z linii EPYC i jest zbudowany przy użyciu węzła N6 TSMC. Oferuje porty do podłączenia do 12 CCD i w porównaniu z IOD używanym w Ryzen Threadripper 5000 Pro oferuje ulepszony, niskonapięciowy interfejs chipletów. AMD twierdzi, że podwoiło przepustowość próbek, oferując do 36 Gbps z proporcją zegara 20:1, co może osiągnąć FCLK do 1,8 GHz.
Jeśli chodzi o dostępność, wszystkie procesory AMD Ryzen Threadripper 7000 Pro WX i Ryzen Threadripper 7000 mają być wprowadzone na rynek 21 listopada w sklepach detalicznych. W chwili pisania tego tekstu ujawniono tylko ceny Threadripper 7000 (nie-Pro), z 7980X kosztującym 4999 dolarów, 7970X za 2499 dolarów i najtańszym 7960X za 1499 dolarów. Odpowiednie płyty główne TRX50 i WRX90 wspierające premierę prawdopodobnie zostaną wkrótce ogłoszone, z dostępnością prawdopodobnie także 21 listopada.