Sztuczna inteligencja napędza rozwój startupów w Europie, pomimo spadków w ogólnym finansowaniu venture capital.
Według najnowszych danych zebranych przez Balderton Capital oraz Dealroom, jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów technologicznych w Europie jest właśnie sztuczna inteligencja (AI). Aż 25% całkowitego finansowania venture capital w regionie – co stanowi około 13,7 miliarda dolarów – zostało w tym roku przeznaczone na startupy AI. Dla porównania, zaledwie cztery lata temu było to 15%. Wynikiem tej intensywnej inwestycyjnej aktywności jest powstanie nowych jednorożców, takich jak Poolside czy Wayve.
James Wise, partner zarządzający w Balderton Capital, zauważa, że Europa stała się miejscem, gdzie młode firmy technologiczne mogą z sukcesem pozyskać finansowanie na skalę porównywalną do rynku amerykańskiego. „Jeśli masz przełomową technologię w dziedzinie AI, możesz zebrać setki milionów, a nawet miliardy euro, nawet we wczesnej fazie rozwoju” – tłumaczy Wise.
Ta zmiana obala negatywną narrację dotyczącą europejskiego rynku technologicznego. Wartość europejskich firm AI uległa podwojeniu w ciągu ostatnich czterech lat, osiągając imponujące 508 miliardów dolarów. Technologie oparte na sztucznej inteligencji stanowią obecnie niemal 15% całkowitej wartości sektora technologicznego w regionie, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w przeciągu trzech lat.
Korzyści dla europejskiego ekosystemu AI są widoczne zarówno na wczesnym etapie finansowania startupów, jak i w bardziej zaawansowanych rundach inwestycyjnych. Co ciekawe, choć znaczna część kapitału pochodzi od lokalnych inwestorów, wiele funduszy napływa również z większych rynków, takich jak Stany Zjednoczone. Dla amerykańskich firm AI Europa jest także atrakcyjnym miejscem rekrutacji talentów, co dodatkowo sprzyja jej rozwojowi.
„Europa nadal w pewnym stopniu jest zależna od rynku USA, ale to, co dzieje się tutaj, to naprawdę dynamiczne zmiany” – komentuje Wise. Jak pokazują dane Dealroom, w 2024 roku europejskie firmy AI zatrudniły aż 349 tysięcy osób, co oznacza wzrost o 168% w porównaniu do 2020 roku. Chociaż zespoły AI często składają się z niewielkiej liczby pracowników, intensywny rozwój sektora przyczynia się do rozkwitu całego rynku pracy technologicznej w Europie.
Tak spektakularny wzrost zatrudnienia i aktywności w sektorze AI wpisuje się w szerszy trend, według którego małe, wysoko wyspecjalizowane firmy zaczynają dominować nad dużymi, mniej elastycznymi korporacjami. „Będziemy widzieć powstawanie setek niewielkich, ale niesamowicie efektywnych przedsiębiorstw, które będą w stanie osiągnąć więcej niż średniej wielkości firmy” – dodaje Wise, odwołując się również do tez przedstawionych w swojej książce „Startup Century”.
Sztuczna inteligencja nie tylko napędza wzrost nowych firm, lecz także wspiera efektywność w istniejących przedsiębiorstwach. W badaniach przeprowadzonych przez Balderton Capital, aż 93% respondentów potwierdziło, że generatywne narzędzia AI znacząco wpłynęły na ich sposób pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla niektórych firm oznacza to wzrost produktywności zespołów inżynieryjnych nawet dwukrotnie, podczas gdy w innych przypadkach oszczędności kosztowe wyniosły średnio 20%.
Wszystkie te czynniki wskazują, że wdrażanie sztucznej inteligencji w Europie będzie się tylko nasilać w kolejnych latach. Czy to dobra wiadomość dla lokalnego rynku? Wydaje się, że tak. Jednak zdaniem Wise’a i jego współpracowników być może już wkrótce przestanie istnieć „sektor AI” jako odrębna kategoria. Sztuczna inteligencja stanie się bowiem integralną częścią wszystkich dziedzin technologii, co może uczynić tego rodzaju analizy mniej precyzyjnymi w przyszłości.
W obliczu takich przemian, Europa ma solidne podstawy, aby konkurować z globalnymi liderami na rynku AI. Dynamiczny rozwój startupów, rosnąca wartość sektora i uznanie dla europejskich talentów są tego najlepszym dowodem.