Z okazji rozpoczęcia majowej kampanii zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w 16. edycji organizowanej corocznie akcji krwiodawstwa, która trwa przez cały maj 2025 roku. Głównym celem przedsięwzięcia jest nie tylko promowanie krwiodawstwa, ale także świadomości dotyczącej ogromnej wartości donacji płytek krwi, osocza, a także zapisywania się do rejestru dawców szpiku kostnego i organów. To wyjątkowa inicjatywa, ponieważ ma charakter globalny – udział może wziąć każda osoba, niezależnie od miejsca zamieszkania. Akcja odbywa się w pełni online, dzięki czemu wszyscy, bez względu na lokalizację, mogą dołożyć swoją cegiełkę do ratowania życia.
W ciągu poprzednich 15 edycji tej inicjatywy, uczestnicy oddali łącznie 1565 jednostek krwi i jej składników, jednocząc się wokół idei solidarności i bezinteresownej pomocy. Co więcej, ten wysiłek zaowocował również wieloma rejestracjami w bazach dawców szpiku oraz organów, a forum internetowe akcji wypełniło się historiami osób, które dzięki takim donacjom odzyskały zdrowie i życie. W tym roku wyróżnioną uczestniczką kampanii została użytkowniczka Linda+, która regularnie – co dwa do trzech tygodni – oddaje płytki krwi. To przykład poświęcenia i systematyczności, który może stać się inspiracją dla innych.
Aby wziąć udział w tegorocznej edycji, wystarczy spełnić kilka prostych kroków. Osoby spełniające wymagania zdrowotne mogą umówić się na oddanie krwi, płytek lub osocza w najbliższym centrum krwiodawstwa. Niezależnie od lokalizacji, każdy może podzielić się swoją aktywnością w specjalnym wątku forum, co pozwala uczestnikom dołączyć do wirtualnej „listy honorowych dawców”. Zachęcamy również do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego czy organów – to równie ważne formy pomocy. Nawet ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą oddawać krwi, mogą przyczynić się do celu akcji, namawiając znajomych lub członków rodziny do udziału – wówczas obie osoby zostaną ujęte w liście zasług.
Co istotne, akcja promuje równość i inkluzywność – obecnie bowiem w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie umożliwiono honorowe krwiodawstwo osobom będącym w związkach monogamicznych, niezależnie od ich orientacji seksualnej. To ważny krok ku większemu zaangażowaniu społeczeństwa w działania na rzecz zdrowia publicznego.
Zakończenie kampanii “na żywo” nastąpi 31 maja, ale to nie koniec misji. Każdy, kto kontynuuje donację krwi do kwietnia 2026 roku, może rejestrować swoje działania na specjalnej stronie zbiorczej kampanii. Wszystkie donacje zostaną zliczone i uwzględnione przy kolejnej edycji w 2026 roku, co pozwala budować poczucie ciągłości i przynależności społecznej.
Udział w akcji krwiodawstwa to coś więcej niż jednorazowy gest. To deklaracja empatii, solidarności i gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Niezależnie od tego, czy jesteś wieloletnim dawcą, czy dopiero rozważasz ten krok – warto działać. Dzielenie się życiem to najcenniejszy prezent, jaki możemy komuś podarować.