Qualcomm zmienia strategię nazewnictwa dla nowego procesora Snapdragon
Przez długi czas sądzono, że następca układu Snapdragon 8s Gen 3 zostanie nazwany Snapdragon 8s Elite, zgodnie z wcześniejszą polityką nazewnictwa Qualcomm. Jednak najnowsze doniesienia z Chin sugerują, że producent postanowił obrać inny kierunek.
Nowe informacje wskazują, że Qualcomm zamierza zachować oznaczenie „Elite” wyłącznie dla jednej, topowej linii procesorów. To oznacza, że przyszłe jednostki z serii „s” nie będą już nosiły tego prestiżowego miana. Snapdragon 8s Gen 4, który zastąpi 8s Gen 3, nie zostanie więc nazwany „Elite”, a stanie się osobną, wysokowydajną, lecz nadal nieflagową jednostką. Qualcomm najwyraźniej uznał, że układ przeznaczony dla wyższej półki średniej nie zasługuje na tę samą nazwę co najmocniejsza seria procesorów z jego rodziny.
Oficjalna premiera już w kwietniu
Snapdragon 8s Gen 4 ma zostać oficjalnie zaprezentowany na początku kwietnia. Pierwsze smartfony oparte na tym układzie powinny zostać ogłoszone już w połowie tego samego miesiąca. To oznacza, że nowy procesor szybko trafi do urządzeń dostępnych na rynku, a producenci będą mogli zaprezentować swoje propozycje w segmencie smartfonów z wyższej średniej półki.
Qualcomm zdecydował się na wykorzystanie 4-nanometrowego procesu TSMC, co powinno zapewnić lepszą efektywność energetyczną i wydajność w porównaniu do poprzednich generacji. Ponadto, podobnie jak w przypadku zaprezentowanego niedawno Dimensity 8400 od MediaTeka, nowy Snapdragon będzie charakteryzował się konfiguracją wyłącznie dużych rdzeni.
Specyfikacja techniczna Snapdragon 8s Gen 4
Snapdragon 8s Gen 4 zostanie wyposażony w następujący układ rdzeni CPU:
– 1 rdzeń Cortex-X4 o taktowaniu 3,21 GHz,
– 3 rdzenie Cortex-A720 taktowane na 3,01 GHz,
– 2 rdzenie Cortex-A720 z zegarem 2,8 GHz,
– 2 kolejne rdzenie Cortex-A720 pracujące z częstotliwością 2,02 GHz.
Za wydajność graficzną odpowiada układ Adreno 825. Jest to ta sama generacja GPU co Adreno 830 w Snapdragonie 8 Elite, jednak nieco mniej wydajna wersja. Procesor posiada 6 MB pamięci podręcznej SLC oraz 8 MB pamięci podręcznej L3. Według przecieków uzyskuje wynik na poziomie ponad 2 milionów punktów w benchmarku AnTuTu, co w kontekście segmentu wyższej średniej półki czyni go bardzo konkurencyjną jednostką.
Co oznacza ta zmiana dla rynku?
Decyzja o rozdzieleniu linii Elite i standardowych chipów z serii „s” pokazuje, że Qualcomm chce wyraźniej segmentować swoje produkty. Snapdragon 8s Gen 4 będzie solidną alternatywą dla flagowych procesorów, ale nie będzie już konkurował bezpośrednio pod względem nazewnictwa z najmocniejszą jednostką w portfolio.
Oczekuje się, że nowy układ znajdzie zastosowanie w smartfonach takich marek jak Xiaomi, iQOO, Realme czy OnePlus, które często wykorzystują procesory Qualcomm w swoich modelach premium i wyższej średniej półki. Już w kwietniu powinniśmy zobaczyć pierwsze urządzenia z tym układem i będzie można ocenić jego rzeczywistą wydajność w porównaniu z konkurencyjnymi chipsetami MediaTeka oraz wcześniejszymi Snapdragonami.