W kwietniu tego roku system iPadOS od Apple został uznany za platformę o statusie „gatekeepera” w ramach unijnego Aktu o Rynkach Cyfrowych (DMA). W rezultacie, w maju Apple zgodziło się otworzyć iPadOS na zewnętrzne sklepy z aplikacjami w Unii Europejskiej, co było krokiem podobnym do wcześniejszych zmian w systemie iOS.
Unia Europejska dała Apple sześć miesięcy na dostosowanie się do wszystkich przepisów DMA dotyczących iPadOS. Okres ten minął 28 października, a obecnie Komisja Europejska ocenia, czy działania podjęte przez Apple są zgodne z wymogami prawnymi. Informacje te przekazał Reuters, który donosi, że komisja rozważa, czy koncesje Apple są wystarczające, aby spełnić wymagania regulacyjne.
Komisja Europejska w swoim oficjalnym oświadczeniu zaznaczyła: „Komisja teraz dokładnie oceni, czy środki przyjęte dla iPadOS skutecznie odpowiadają na obowiązki wynikające z DMA. Ocena Komisji zostanie także oparta na informacjach od zainteresowanych stron.”
Zgodnie z wymogami DMA, Apple musi umożliwić użytkownikom iPadOS wybór dowolnej domyślnej przeglądarki internetowej, a także pozwolić na instalację zewnętrznych sklepów z aplikacjami. Dodatkowo, firma ma obowiązek otworzyć system na inne urządzenia, takie jak słuchawki czy inteligentne rysiki, aby miały one pełny dostęp do funkcji iPadOS.
Jeżeli Komisja Europejska stwierdzi, że Apple łamie przepisy DMA, może nałożyć na firmę karę w wysokości nawet do 10% jej globalnych rocznych obrotów. Biorąc pod uwagę wielkość Apple, oznaczałoby to miliardy złotych. Dlatego właśnie firma stara się jak najszybciej spełniać wymagania Unii Europejskiej, aby uniknąć potencjalnych kar.
Aktualna sytuacja związana z dostosowaniem iPadOS do przepisów DMA jest kluczowa, nie tylko dla Apple, ale także dla innych firm technologicznych, które mogą stanąć przed podobnymi wyzwaniami regulacyjnymi. Efekty tych zmian mogą mieć znaczący wpływ na rynek aplikacji mobilnych i ekosystemy urządzeń w Unii Europejskiej, co może z kolei przyczynić się do większej konkurencyjności i wolności wyboru dla użytkowników.
Komisja Europejska jeszcze nie wydała ostatecznego werdyktu, więc pozostaje czekać na dalsze kroki w tej sprawie, które mogą mieć duże znaczenie nie tylko dla Apple, ale także dla całego sektora technologicznego w Europie.