W 2018 roku Apple wprowadziło na rynek duży głośnik HomePod. Pod względem jakości i wykonania wypada bardzo dobrze, ale niestety cena chyba odstraszyła wiernych klientów Apple. Pierwotnie głośnik startował w cenie 299 USD. Później ofertę zmniejszono o 99 USD, ale i to nie pomogło, więc ostatecznie duży głośnik HomePod nie zapewnił takich zysków, jakich spodziewało się Apple. Nie trzeba było długo czekać na ich kolejną propozycję – HomePod Mini. To mniejsza i tańsza wersja inteligentnego głośnika. Tylko czy lepsza? Czy warto kupić głośnik HomePod Mini? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Jaki jest HomePod Mini?
Produkt trafia do nas w prostokątnym opakowaniu o niewielkich kształtach. W jego wnętrzu znajdziemy głośnik oraz ładowarka USB-C 20W. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne, bo HomePod Mini to niewielka biała lub szara kulka (w zależności od tego, jaka wersja kolorystyczna zostanie wybrana), która nie jest ciężka, ale też swoje waży. W zestawie otrzymujemy podłączony na stałe kabel z końcówką USC-C. Może on wzbudzać pewne wątpliwości, ponieważ kable nigdy nie były mocną stroną Apple. Jednak nie wygląda to tak źle, bo mamy do czynienia z grubszym kablem w nylonowej, plecionej osnowie. Możliwe, że kilka lat posłuży. Jednak nie sposób pominąć samej ładowarki, jaką Apple dorzuca do HomePoda Mini. Wersję kolorystyczną głośnika można sobie wybrać, ale ładowarki już nie. Za każdy razem dawana jest biała ładowarka, więc jeśli wybór padnie na szary HomePod Mini, to kabel też będzie ciemny i z białą ładowarką to wygląda bardzo słabo.
HomePod Mini – specyfikacja
Sama budowa głośnika jest niezwykle prosta, bo użyto tylko jednego przetwornika szeroko-tonowy. Sercem urządzenia jest procesor Apple S5, a jego pracę wspiera zoptymalizowane oprogramowanie, które ma sprawić, że dźwięk otacza jego użytkownika. Nie sposób pominąć również tego, że wbudowane zostały aż cztery mikrofony. Co więcej, HomePod Mini zapewnia łączność bezprzewodową za pomocą WiFi, Bluetooth, AirPlay, Thread oraz UWB, więc robi to wrażenie. Jakby tego było mało, to źródłem dźwięku mogą być takie aplikacje jak: iTunes, Deezer, Air Play czy Podcasty Apple.
HomePod Mini – konfiguracja
Elementem, który może wzbudzić zainteresowanie, jest dotykowa płytka umieszczona na szczycie obudowy HomePoda Mini. Podczas uruchomienia urządzenia jest ona podświetlona, co świadczy również o tym, że urządzenie się aktywuje i wykonuje wszystkie procedury, które są niezbędne do prawidłowego działania. Gdy skończy, można zacząć korzystać z głośnika. Wystarczy zawołać „Hej Siri”, by asystent głosowy wykonał nasze polecenia.
Konfiguracja HomePoda Mini, jak to w przypadku urządzeń Apple, jest banalnie prosta. Wystarczy zbliżyć iPhone’a do głośnika, by ten został wykryty, a smartfon poprowadził nas przez kilka ekranów konfiguracyjnych, na których przypiszemy go do określonego użytkownika, czy miejsca, w którym się znajduje.
HomePod Mini jako urządzenie do obsługi HomeKit
Po kilku sekundach od konfiguracji HomePod Mini pojawia się również jako dodatkowe urządzenie w aplikacji HomeKit, co swoją drogą daje nam całkiem spore możliwości. Jakie? Za pośrednictwem HomePoda Mini możemy sterować innymi mały urządzeniami ze swojego domu, które są zgodne z HomeKit. I tak to właśnie na HomePodzie będziemy mogli generować określone wydarzenia, w tym na przykład automatycznie możemy włączyć światło, gdy wchodzi do domu lub je wyłączyć, gdy opuszczamy swój dom. To jednak nie wszystko, ponieważ za pośrednictwem HomeKit na głośniku mogą uruchamiać się w określonym czasie różne piosenki, czy nawet playlisty. Dość fajnie wygląda funkcja przekazywania muzyki z telefonu na głośnik i odwrotnie. Przykładowo jeśli wychodzimy z domu i nasz ulubiony kawałek dopiero jest w połowie, to HomePod Mini potrafi przełączyć nasz hit na iPhone’a i odtwarzać go w taki sposób, że praktycznie go nie zauważymy.
HomePod Mini jako urządzenie do obsługi Siri
HomePod Mini spisuje się równie dobrze w kwestii obsługi asystenta głosowego, choć niestety w Polsce nie będziemy mogli docenić pełni możliwości Siri, bo ten język nie jest obsługiwany. Jednak osoby znające język angielski mogą wydawać komunikatory głosowe, które zapewnią wygodne sterowanie głośnością, czy wybieranie utworów, jakie mają być grane. Nie trudno się domyślić, że nie będziemy mogli liczyć na odtwarzanie muzyki polskich wykonawców. Tylko anglojęzyczni zostaną wyszukani przez Siri, więc to również może budzić pewne wątpliwości, bo utworów Krzysztofa Krawczyka, Budki Suflera itp. Siri nam nie wyszuka. Za to HomePod Mini z obsługą Siri daje nam sporo możliwości, które mogą nam to zrekompensować. Mowa tutaj na przykład o możliwości szybkiego sporządzenia notatki, ustawienia budzika, minutnika, czy nawet sprawdzenia pogody.
HomePod Mini a jakość dźwięku
Dla każdego, kto myśli o zakupie HomePoda Mini, najważniejszym aspektem będzie dźwięk. Jak w takim razie wypada mały głośnik od Apple? Trzeba przyznać, że to niepozorne urządzenie potrafi bardzo miło zaskoczyć. Głośnik generuje bardzo fajny dźwięk z mocnym basem. Jego moc jest na tyle dobra, by w zupełności nagłośnić niewielkie mieszkanie, czy nawet pojedyncze pokoje w domu. Nawet na niewielką imprezę spokojnie może zapewnić oprawę muzyczną. Na pewno duża w tym zasługa tego, że urządzenie inteligentnie dostosowuje dźwięk do otoczenia, w którym się znajduje. W takim razie niezależnie od tego, gdzie go ustawimy, to zawsze możemy być pewni, że zapewni nam dobry dźwięk i przy okazji doznania ze słuchania muzyki.
Dostępność HomePoda Mini
Niestety dostępność HomePoda Mini jest bardzo ograniczona, a w Polsce praktycznie zerowa. W kwestii głośników HomePod Mini Appe zastosowała taką samą politykę sprzedaży, jak w przypadku dużego głośnika. Zatem początkowo HomePod Mini pojawił się w Stanach Zjednoczonych, później w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Później do tej listy dołączono inne kraje, w których obowiązuje język angielski, czy społeczeństwo posługuje się językiem znanym dla Siri. Znalazły się tutaj również Niemcy, ale oczywiście Polska została pominięta. Dlatego, jeśli ktoś oczekiwał, że w pierwszym napotkanym sklepie Apple kupi głośnik HomePod Mini, to może się mocno rozczarować. Oczywiście bardziej zdeterminowani mają szansę go zdobyć, zwłaszcza że z zakupem z zagranicy nie ma większego problemu. Z Niemiec, czy Anglii spokojnie możemy coś zamówić, ale tylko wtedy, gdy uda nam się go znaleźć. Niestety towar jest trochę deficytowy, więc czasami trzeba się nieźle naszukać, by go nabyć.
Czy warto kupić HomePod Mini?
Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, pewnie się rozczaruje, ponieważ ciężko tu o taką. Cena HomePoda Mini to 99 Euro, więc nie jest wygórowana w stosunku do tego, co nam oferuje. Możemy tutaj liczyć na bardzo dobrą jakość dźwięki, praktyczną funkcję interkomu i świetne zarządzanie urządzeniami w inteligentnym domu. Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ jest to głośnik łatwy w parowaniu i konfigurowaniu, który waży mało i dobrze się prezentuje. Z jego pomocą można też łatwo rozkręcić nawet małą imprezę. Jednak nie zabrakło tutaj i wad. Największą będzie oczywiście brak wsparcia dla języka polskiego, więc ostatecznie Siri nie puści nam utworów krajowych wykonawców. Nie da się pominąć też trudnej dostępność urządzenia. W naszym kraju na pewno nie da się go kupić, więc pozostaje szukać na rynku zagranicznym. Dlatego ostateczną decyzję każdy powinien podjąć samodzielnie.