W 2024 roku oraz na początku 2025 roku Apple odświeżyło wszystkie swoje komputery Mac, wprowadzając nową generację czipów M4. Jednak jeden model wciąż czeka na aktualizację – jest nim Mac Pro, który nadal korzysta z układu M2 Ultra. Oczekuje się, że jego odświeżona wersja pojawi się jeszcze w tym roku, ale pojawia się wiele spekulacji na temat tego, jaki procesor w niej znajdziemy.
Przyszłość czipów M-Series
Obecnie dostępny Mac Pro działa na czipie M2 Ultra, który swoją premierę miał w czerwcu 2023 roku. Naturalnym krokiem wydawałoby się więc zastosowanie w nim nowej generacji procesora – M4 Ultra. Jednak Apple nie potwierdziło prac nad tym układem. Kiedy na początku 2025 roku zaprezentowano odświeżony Mac Studio, pojawiła się w nim wersja z czipem M4 Max oraz… M3 Ultra. To może sugerować, że Apple nie zamierza wprowadzać wersji Ultra dla każdej generacji swoich procesorów.
Niepewność dotycząca procesora w nowym Mac Pro pozostawia kilka możliwych scenariuszy:
1. Apple mimo wszystko pracuje nad M4 Ultra i wprowadzi go w późniejszym terminie.
2. Zamiast M4 Ultra firma zdecyduje się na inną nazwę, np. M4 Extreme, sugerującą jeszcze większą wydajność.
3. Apple zastosuje w Mac Pro ten sam czip M3 Ultra, który trafił do Mac Studio.
4. Kolejna generacja Mac Pro zostanie wyposażona w M5 Ultra, co oznaczałoby przeskok całej jednej generacji.
Do tej pory Apple projektowało swoje czipy Ultra, łącząc dwa procesory w wersji Max za pomocą technologii UltraFusion. Jednak w przypadku modelu M4 Max ten specjalny konektor nie został zastosowany, co sugeruje, że wersja Ultra mogłaby wymagać nowego rozwiązania. Istnieje również możliwość, że firma całkowicie pominie generację M4 Ultra, ponieważ produkcja tak zaawansowanego procesora jest kosztowna, a zapotrzebowanie na najdroższe konfiguracje Mac Pro pozostaje stosunkowo niewielkie.
Czy Mac Pro doczeka się zmiany wyglądu?
Nie pojawiły się żadne wiarygodne doniesienia, które sugerowałyby, że Apple planuje wprowadzenie zmian wizualnych w nadchodzącej wersji Mac Pro. Oznacza to, że komputer raczej zachowa swój charakterystyczny design z charakterystyczną perforowaną obudową i modułową konstrukcją, pozwalającą na montaż dodatkowego sprzętu.
Nowe porty – co może się zmienić?
Jedną z potencjalnych nowości w kolejnym Mac Pro będzie wsparcie dla standardu Thunderbolt 5. Firma już dodała ten nowoczesny interfejs do Mac Studio oraz MacBooka Pro, więc wydaje się naturalne, że trafi on również do profesjonalnej stacji roboczej. Dzięki Thunderbolt 5 użytkownicy będą mogli podłączyć jeszcze więcej wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości i uzyskać większą elastyczność w pracy.
Pamięć RAM i maksymalna pojemność SSD
Mac Pro z czipem M3 Ultra (lub jego potencjalnym następcą) może obsłużyć nawet 512 GB pamięci RAM, co oznacza znaczący skok względem obecnej edycji, która jest ograniczona do 192 GB. Taka ilość będzie szczególnie przydatna dla profesjonalnych użytkowników pracujących z wymagającymi aplikacjami, takimi jak edycja wideo, modelowanie 3D czy analityka danych.
Podobnie sytuacja ma się ze wsparciem dla większej pojemności dysków SSD. Jeśli Apple zdecyduje się na M3 Ultra lub nową wersję czipa M4, Mac Pro może zaoferować maksymalnie 16 TB przestrzeni dyskowej – to dwa razy więcej niż obecny model, w którym limit wynosi 8 TB.
Kiedy spodziewać się nowego Mac Pro?
Zdaniem Marka Gurmana z Bloomberga, Apple planuje premierę nowego Mac Pro pod koniec 2025 roku. Jednak biorąc pod uwagę niepewność w kwestii procesora, istnieje możliwość, że komputer zostanie opóźniony do 2026 roku.
Jeśli Apple zdecyduje się na wykorzystanie czipa M5 Ultra lub innego, potężniejszego układu, może wstrzymać premierę do czasu pełnej gotowości nowej generacji procesorów. Niezależnie od decyzji firmy, w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kolejnych doniesień w tej sprawie.