Coraz więcej osób decyduje się przejść ze smartfona z systemem Android na iPhone’a. Z jednej strony jest to powód do zadowolenia, ponieważ w końcu będziemy mogli cieszyć się z urządzenia, które działa bez zarzutu. Z drugiej niestety pojawia się niepokój, ponieważ trzeba przenieść cenne dane ze starego sprzętu na iOS. I tutaj pojawia się pytanie – jak to zrobić? Jak przenieść zdjęcia, kontakty, czy nawet muzykę ze smartfona z systemem Android na iPhone’a? Nasz tekst dostarczy Ci garść przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Przenoszenie danych z Androida na iOS – od czego zaczynamy?
Wielu z nas działa pod wpływem impulsu, więc od razu staramy się zmierzyć z każdym zadaniem, które na nas czeka. Jednak przy przenoszeniu danych ze smartfona z Androidem na iPhone’a pośpiech nie jest wskazany, więc jeśli chcemy, by wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, to należy poświęcić na ten etap odpowiednią ilość czasu i przy okazji uzbroić się w cierpliwość. Poza tym istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, nim zabierzemy się do działania. O jakich aspektach mówimy?
Na pewno będzie to karta SIM. Bez niej nie jesteśmy w stanie wykonywać połączeń, czy korzystać z wcześniej posiadanego numeru. Obecnie w każdym iPhone obowiązuje wejście na kartę nano SIM, czyli najmniejszą z istniejących. Jeśli nasze urządzenie z Androidem również miało wejście na taki rozmiar karty SIM, to nie będzie trudności z zamianą urządzeń. Jeśli okaże się, że mieliśmy wejście na większy typ, to przed rozpoczęciem konfiguracji iPhone’a będzie konieczne wyrobienie karty nano SIM. Większość operatorów zapewnia natychmiastową realizację usługi, a nowa karta najczęściej działa już po 2 godzinach, więc wystarczy w dogodnym dla siebie czasie zgłosić się do operatora.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar pamięci nowego urządzenia. Smartfony z systemem Android zdążyły nas przyzwyczaić do tego, że ich pamięć wewnętrzną można rozbudować kartą microSD i to właśnie na niej często przechowujemy wszystkie pliki. Niestety popularne jabłuszka nie mają takiego slotu i jedyną pamięć, jaką dysponują, to pamięć wewnętrzna. W najnowocześniejszych urządzeniach może być dość spora, ale czy przewyższy tą, którą udało nam się osiągnąć w Androidzie, tego nie da się z góry określić. Dlatego, jeśli nie chcemy, by przenoszenie danych zostało zakłócone, lepiej sprawdzić, czy nasze nowe urządzenie ma odpowiednią ilość miejsca na wszystkie dane.
Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj systemu operacyjnego w poszczególnych urządzeniach. Jeśli liczymy na szybkie przeniesienie danych z pomocą aplikacji, to warto wiedzieć, że takie rozwiązania działają tylko na smartfonie z system Android w wersji 4.0 lub nowszej oraz na iPhonie, który ma system iOS 9 bądź nowszy. Jeśli któryś z systemów nie spełnia tych wymagań, to niestety aplikacje nie pomogą i konieczne będzie przenoszenie danych wyłącznie przez kabel USB.
Dodatkowo trzeba upewnić się, że pamiętamy wszystkie hasła do posiadanych kont, w tym na przykład do Google, czy One Drive, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie wykonać synchronizację danych w chmurze. Również ważne jest to, żeby mieć zaktualizowaną przeglądarkę Chrome do najnowszej wersji, ponieważ to dla nas jedyny sposób na przeniesienie zakładek na iPhone’a.
Jakie są sposoby na przeniesienie danych z Androida na iPhone?
Ogólnie wyróżnić można dwa sposoby, które dają nam szansę na to, by przenieść swoje dane z Androida na iPhone’a. Pierwszy z nich opiera się na przenoszeniu danych w trakcie konfiguracji nowego urządzenia, a więc tego typu działania będzie trzeba wykonać podczas pierwszego uruchomienia iPhone’a. Drugie rozwiązanie dedykowane jest dla tych, którzy wolą wykonać wszystko na spokojnie, na przykład wtedy, gdy będą dysponowali odpowiednią ilością czasu. Wówczas lepszym wyborem może okazać się przenoszenie danych ze smartfona z Androidem na iPhone’a po konfiguracjach. Poza tym przenoszenie danych po konfiguracji będzie też jedynym rozwiązaniem, gdy wersje systemów operacyjnych obu telefonów nie są wystarczająco. Jak to zrobić? Poniżej wyjaśniamy oba sposoby!
Przenoszenie danych podczas początkowej konfiguracji telefonu
Jeśli załatwiliśmy wszystkie sprawy związane ze zmianą karty, a także jesteśmy pewni, że pamięć iPhone’a jest wystarczająco duża, by pomieścić nasze dane, to możemy zabrać się do działania. Aby rozpocząć proces, najpierw należy podłączyć oba urządzenia do ładowania, ponieważ nic nie może przerwać procesu migracji danych. Następnie wkładamy kartę SIM z Androida do iPhone’a i włączamy oba urządzenia. Na nowym należy postępować zgodnie ze wskazówkami, które wyświetlają się na ekranie, gdyż rozpoczynamy proces konfiguracji. Trzeba zatem liczyć się z tym, że będziemy musieli określić preferowany język, ustawienie kodu blokady, czy skan palca. Następnie pojawi się na okno „Aplikacje i dane” i tutaj powinniśmy zatrzymać się chwilę, ponieważ od naszych dalszych kroków zależy, czy migracja danych przebiegnie sprawnie. Ze wspomnianego oka powinniśmy wybrać opcję „Przenieś dane z Androida”, a następnie podłączyć oba urządzenia do tej samej sieci WiFi. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie uda nam się przenieść plików z transferem danych, więc lepiej go wyłączyć.
Kolejnym krokiem będzie wejście do Sklepu Google Play ze smartfona z Androidem i należy tam wyszukać aplikację „Move to iOS” lub „Przenieś do iOS. Gdy ją znajdziemy, to należy ją zainstalować i odpalić. Po zaakceptowaniu warunków korzystania powinien nam się wyświetlić komunikat typu „Znajdź swój kod”. Należy w niego wejść.
Teraz wracamy do iPhone’a i klikamy „Przenieś z Androida”. Gdy to uczynimy, to na ekranie wyświetli się przycisk Dalej. Kliknięcie go spowoduje, że w ciągu kilku chwil pojawi się 6 lub 10 cyfrowy kod.
Nie trudno się domyślić, że właśnie ten kod należy wprowadzić do telefonu z Androidem. Gdy to zrobimy, to smartfon pokaże nam dane, które mogą być przeniesione na iPhone’a. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie tych, które mają znaleźć się na nowym urządzeniu. Jeśli pozwala nam na to pamięć, to możemy zdecydować się na przeniesienie wszystkich danych – od kontaktów, po SMS-y, zakładki z przeglądarki internetowej, a na kalendarzu kończąc. Gdy już zaznaczymy wszystko, co chcemy przenieść, to klikamy „Dalej” na Androidzie i tym sposobem rozpocznie się migracja. Gdy pasek postępu dobiegnie końca, to wystarczy kliknąć „Gotowe”, a na iPhonie dokończyć konfigurację. Po kilkudziesięciu sekundach od jej zakończenia iPhone zapyta, czy chcemy przywrócić darmowe aplikacje, które wcześniej znajdowały się na Androidzie. Wtedy wystarczy zatwierdzić operację i na nowym urządzeniu znajdzie się praktycznie wszystko, co mieliśmy w starym. Wyjątek od reguły stanowią inne pliki, w tym na przykład muzyka, czy pliki PDF, które trzeba będzie przenieść w inny sposób, ale o tym również opowiemy.
Przenoszenie danych z Androida na iPhone’a po konfiguracji
A jak zmierzyć się z migracją danych po konfiguracji? Jakie tym razem musimy podjąć działania? To już zależy od tego, jakie dane chcemy przenieść…
Na iPhonie można korzystać z usług Google, więc jeśli nasze działania skupiają się na przeniesieniu kontaktów, maili, czy kalendarza, to wystarczy zsynchronizować dane korzystając z chmury Google. Aby to zrobić, wystarczy wejść w Ustawienia telefonu z Androidem, a następnie w Użytkownicy i konta. Wybieramy konto Google i synchronizujemy potrzebne dane z chmurą. Następnie bierzemy iPhone’a i wybieramy kolejno: Ustawienia > Mail > Konto > Dodaj konto. Z listy wybieramy Google, logujemy się na swoje konto i klikamy „Dalej”. Następnie wystarczy już wybrać informacje z konta e-mail, które chcemy przenieść i klikamy „Zachowaj”.
Z Androida na iPhone’a można też przenieść zdjęcia i filmy, a żeby to zrobić, potrzeba laptopa lub komputera stacjonarnego z wejściem na USB. Następnie trzeba ściągnąć na niego aplikację iTunes i należy je ze sobą zsynchronizować. Gdy to zrobimy, możemy zabrać się do przenoszenia danych. Oznacza to między innymi konieczność utworzenia na komputerze tymczasowego folderu, w którym umieścimy transferowane zdjęcia i filmiki, czy podłączenie urządzenia z Androidem do komputera, by następnie skopiować pliki, które chcemy mieć na swoim nowym urządzeniu. Należy je wrzucić do utworzonego na komputerze folderu, a gdy to zrobimy, to nasze kolejne kroki powinny wyglądać następująco: Uruchamiamy na iPhonie aplikację iTunes> Odłączamy urządzenie z Androidem> Podłączamy iPhone’a> Uruchamiamy na kompie aplikację iTunes> Przeciągnij pliki z folderu ze zdjęciami na komputerze do folderu w bibliotece iTunes> Klikamy na komputerze „Synchronizuj” i zdjęcia ląduje w iPhonie.
Muzykę i pliki PDF przenosimy dokładnie tak samo, jak w przypadku zdjęć i filmów. Jedyna różnica dotyczy folderu w bibliotece iTunes, w którym je umieścimy. Jeśli chodzi o dokumenty, to zawsze warto pomyśleć o ich przechowywaniu w chmurze Google, czy w innych aplikacjach, które są do tego dedykowane.
Problemy z przeniesieniem danych z Androida na iPhone’a
Jak już wspominaliśmy kilka razy, migracja danych z urządzenia z systemem Android na iPhone czasami może zostać zakłócona. Stanie się tak, gdy w czasie przenoszenia danych włączymy inną aplikację, telefon się wyłączy, bo bateria się rozładuje, czy wtedy, gdy nie wyłączymy na Androidzie danych komórkowych. Często problem leży też po stronie zbyt małej pamięci w nowym urządzeniu, więc jeśli chcemy uniknąć podobnych problemów, to lepiej dopilnować, by wszystkie kroki, o których wspomnieliśmy, były odpowiednio wykonane.