Jak zbudowany jest iPhone?
Choć marka Apple działa na rynku z sukcesami od wielu lat i proponuje nam coraz lepsze i nowocześniejsze telefony, to nadal wielu z nas nie wie, jak dokładnie wygląda ich budowa. Z czego właściwie zbudowany jest iPhone’a? W poniższym artykule przybliżamy budowę telefonu Apple, więc jeśli chciałbyś rozwiać wątpliwości, to koniecznie zapoznaj z jego treścią!
Budowa zewnętrzna iPhone’a – wyświetlacz
Budowę iPhone’a możemy podzielić na zewnętrzną oraz wewnętrzną. Budowa zewnętrzna to oczywiście wyświetlacz, zaś budowa wewnętrzna to szereg różnorodnych elementów, które omówimy nieco później. Co warto wiedzieć o samym wyświetlaczu?
Pierwsze modele iPhone’a, czyli na przykład iPhone 2G, czy iPhone 3G S mają inną budowę wyświetlacza, niż modele, które trafiały na rynek od 2010 roku, a więc wraz z pojawieniem się iPhone 4. Powodem tego jest odkrycie przez producenta technologii OLED, która doprowadziła do zmian i stosowania wyświetlacza Retina, który według producenta zapewnia o wiele lepszą jakość i ostrość obrazu. Taka zmiana okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ Retina Display faktycznie oferuje użytkownikom świetlną rozdzielczość, o wiele lepszy kontrast niż w poprzednich modelach, jak również doskonalą jakość, czy naturalne kolory. Jednak na tym nie koniec zmian i ulepszeń. W kolejnych latach wyświetlacz Retina został jeszcze bardziej dopracowany przez Apple i w modelach iPhone’a 11 ( 11, Pro i Pro Max) oraz iPhone’a 12 (12, mini, Pro i Pro Max) pojawia się jego ulepszona wersja – wyświetlacz Super Retina XDR, który zapewnia użytkownikom niesamowite wrażenia wizualne.
Budowa wewnętrzna iPhone’a
A co kryje się za wyświetlaczem? Co znajdziemy wewnątrz iPhone’a? Okazuje się, że w środku czeka na nas wiele różnego typu elementów, na których spoczywają konkretne zadania…
Najważniejszym z nich jest płyta główna, która odpowiada za cały system oraz sprawuje opiekę nad wszystkimi podzespołami w telefonie. W iPhone’ach płyta główna ma kształt litery L i nie jest to przypadek. Projektanci pragnęli w maksymalny sposób wykorzystać posiadaną przestrzeń w ich wnętrzu i trzeba przyznać, że im się udało. Ostatecznie płyta główna rozciąga się dookoła baterii i przyjmuje bardzo zróżnicowaną wielkość. W dolnej części płyty głównej umieszczone zostały porty, do których podłączone są urządzenie peryferyjne, czyli praktycznie wszystkie elementy iPhone’a. Wyjątek od reguły stanowi procesor oraz pamięć operacyjna.
Kolejnym elementem, który znajdziemy w środku iPhone’a będzie nadajnik Bluetooth i Wi-Fi. Jego znaczenie jest równie ważne, zwłaszcza że trudno wyobrazić sobie sprawne przesyłanie plików z przyjaciółmi, czy znajomymi, jak również korzystanie z Wi-Fi bez tego elementu. Dlaczego? To właśnie nadajnik Bluetooth i Wi-Fi zapewnia możliwość łączenia z sieciami bezprzewodowymi, czy pozwala na komunikowanie się z innymi urządzeniami przez Bluetooth. Oczywiście parametry sieci Wi-Fi na iPhonie bywają różne i zależą od poszczególnych modeli.
Bardzo ważnym elementem w budowie wewnętrznej iPhone’a jest też procesor. Pierwsze procesory Apple pochodzą od Samsunga (włącznie do iPhone’a 5s), lecz kolejne to już zasługa firmy TSMC. Podczas ich budowania marka Apple stawiała na optymalizację zużycie energii i miejsca. I tak dzięki niej w nasze ręce trafiają telefony, które działają bardzo szybko i pozostawiają inne urządzenia w tyle. Na uwagę zasługuje również procesor Apple A14 Bionic, który został wykorzystany w iPhone 12. Wykonano go w 5-nanometrowym procesie technologicznym i wyprzedza go jedynie procesor, który został zastosowany w iPadzie Pro 12,9.
W iPhonie znajdują się także dwa głośniki: górny – głośnik rozmów (Earspeaker) oraz dolny- głośnik dźwięków (Loudspeaker). Głośnik rozmów odpowiedzialny jest za słyszenie drugiej osoby podczas rozmów telefonicznych, zaś na głośniku dźwięków spoczywa odpowiedzialność za słyszenie dźwięków z multimediów. Rozwój smartfonów sprawił, że kolejne modele iPhone’ów wyposażane są w coraz nowocześniejsze głośniki, a to przekłada się na lepsze parametry, czy o wiele lepszą jakość dźwięku.
Wewnątrz iPhone’a nie mogło zabraknąć aparatów. W początkowych modelach można było zauważyć tylko jeden aparat, lecz już od wielu lat na stałe wprowadzono dwa lub nawet kilka aparatów, które można wykorzystywać do wielu różnych zadań, w tym oczywiście do robienia zdjęć i nagrywania filmów wideo. Aparaty również na bieżąco są modyfikowane i ulepszane, więc co nieraz marka Apple serwuje swoim klientom nowinki technologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno QuickTake, który daje możliwość robienia wideo bez zmiany tryby zdjęć, czy lustrzane odbicie selfie.
Czytnik linii papilarnych, zwany również skanerem linii papilarnych lub Touch ID to kolejny element iPhone’a, który swoją drogą sprawił, że użytkowanie telefonu stało się o wiele prostsze i wygodniejsze. Wszystko dlatego, że do zabezpieczenia swojego urządzenia nie potrzeba już cyfrowych kodów, czy malowania specjalnych wzorów. Wystarczy nasz palec, by telefon był skutecznie chroniony. Czytnik w telefonie Apple analizuje tylko wybrane fragmenty palca (tzw. minucje) i sprawia, że w mgnieniu oka można odblokować urządzenie. Co ciekawe, prawdopodobieństwo odblokowania iPhone’a za pomocą innego palca jest niewielkie i daje większe bezpieczeństwo niż w przypadku 4-cyfrowego kodu, więc można w ten sposób skutecznie ochronić się przed złodziejami, ale również przed dziećmi, które czasami potrafią nabijać wysokie rachunki. Touch ID daje jeszcze jedną, ale jakże ważną funkcjonalność i mowa o używaniu czytnika jako sposobu autoryzacji w różnego typu aplikacjach, które mamy na swoim urządzeniu, w tym nawet w aplikacjach bankowych. Czytnik linii papilarnych zbudowany został z szafiru – twardego kryształu, który sprawia, że czujnik jest bardzo precyzyjny i dobrze chroniony.
Jednak na Touch ID nie kończą się możliwości, jakie daje iPhone. W najnowszych modelach znajdziemy również czytnik Face ID, który daje możliwość odblokowywania telefonu oraz dokonywania autoryzacji w aplikacjach za pomocą swojej twarzy. Jego wykorzystanie nie powinno nikogo dziwić, ponieważ coraz częściej stawia się na nowocześniejsze i bezpieczniejsze formy uwierzytelniania, a właśnie Face ID do takich należy. Najważniejszym elementem Face ID jest aparat TrueDepth, który przechwytuje szczegółowe dane twarzy, analizuje je i na ich podstawie tworzy dla naszego wizerunku tzw. mapę głębi. Tym sposobem tylko my będziemy mogli odblokować urządzenie i korzystać z niego do autoryzacji pewnych transakcji, czy działań w aplikacjach.
Ostatnim, ale jakże ważnym elementem wewnętrznym iPhone’a jest bateria. To właśnie od niej zależy, jak działa urządzenie oraz jaką ma wydajność. W telefonach Apple znaleźć można baterię litowo-jonową. Waży ona mało, ładuje się szybko i ma dużą wydajność. Na jej budowę składa się akumulator z zawiniętych płatów aluminium i miedzi. To właśnie one tworzą katodę (stronę dodatnią) oraz anodę (stronę ujemną). Elektrolit tworzy ogniwo, które magazynuje energię. Tego typu baterie starzeją się chemicznie, a to oznacza, że z biegiem czasu ilość możliwej do przechowywania energii zaczyna spadać, a bateria w urządzeniu coraz szybciej się rozładowuje i wymaga podładowania. Oczywiście to wcale nie oznacza, że trzeba biernie patrzeć na to, że telefon nie sprawdza się tak, jak byśmy chcieli. Baterię w iPhone da się wymienić, a jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu zgłosić się do odpowiedniego serwisu lub postawić na samodzielną wymianę baterii.