Przyszłość badań i rozwoju technologii w NASA nabiera nowego wymiaru. W środę, w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie, odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy dyrektorem centrum a członkami Konsorcjum Badawczego Uniwersytetów Florydy. Memorandum w zakresie współpracy badawczo-rozwojowej jest krokiem milowym w realizacji misji kosmicznych NASA oraz jej ambitnej strategii eksploracji „Od Księżyca na Marsa”.
Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele konsorcjum, które w 2024 roku uzyskało oficjalny status stanowego podmiotu badań kosmicznych, liderzy NASA oraz zaproszeni goście. Ceremonia nie tylko podkreśliła znaczenie współpracy, ale także oficjalnie rozpoczęła działalność partnerstwa. Działanie to ma na celu rozwój badań, technologii, edukacji i komunikacji między Centrum Kennedy’ego a dynamicznie rozwijającym się przemysłem kosmicznym na Florydzie.
„Dzięki temu porozumieniu NASA zyska nawiązaną od dawna współpracę z uniwersytetami, które sprawiają, że Floryda błyszczy na arenie naukowo-technologicznej” – powiedział Bill Nelson, Administrator NASA. „W miarę jak wkraczamy w nową, złotą erę eksploracji kosmosu, to nowe pokolenie myślicieli i liderów wyznaczy kierunek. Myśliciele i liderzy z Generacji Artemis – badacze, wykładowcy i studenci, z którymi z przyjemnością współpracujemy dzięki temu konsorcjum”.
Powstanie Konsorcjum Badawczego Uniwersytetów Florydy było efektem ponad rocznych działań liderów Centrum Kennedy’ego, Uniwersytetu Florydy, Uniwersytetu Centralnej Florydy oraz Embry-Riddle Aeronautical University. Porozumienie to naświetla istotę partnerstwa i jest oficjalnym początkiem wspólnych działań. Floryda stała się jedynym stanem w USA posiadającym konsorcjum uniwersyteckie, bezpośrednio powiązane z jednym z ośrodków NASA.
W wydarzeniu wziął udział gubernator Florydy, Ron DeSantis, który podkreślił znaczenie tej inicjatywy: „Wspaniale było odwiedzić Space Coast 8 stycznia, by ogłosić powstanie Konsorcjum Badawczego Uniwersytetów Florydy – naszego stanowego podmiotu badań kosmicznych. Floryda, będąca domem dla prosperującego przemysłu lotniczego i światowej klasy uczelni wyższych, jest idealnym miejscem na rozpoczęcie tej inicjatywy. Jesteśmy gotowi poprowadzić kraj w tworzeniu przyszłościowych partnerstw między stanem a sektorem kosmicznym”.
Misją konsorcjum jest stworzenie symbiotycznej relacji między Centrum Kennedy’ego a uniwersytetami Florydy, która pozwoli rozwijać innowacje w dziedzinie eksploracji kosmosu, badań i technologii dzięki współpracy akademickiej, projektom wspólnym oraz rozwojowi zawodowemu.
„Start Konsorcjum Badawczego Uniwersytetów Florydy to ważny krok dla sektora lotniczego naszego stanu, łączący nasz światowej klasy system edukacyjny z najnowocześniejszymi badaniami i rozwojem” – powiedziała Jeanette Nuñez, zastępca gubernatora Florydy. „To konsorcjum niewątpliwie wzmocni pozycję Florydy jako światowego lidera w gospodarce kosmicznej”.
Memorandum o współpracy otwiera nowy rozdział w relacjach między portem kosmicznym Florydy a uniwersytetami w stanie, rozpoczynając od trzech wiodących uczelni z planami rozszerzenia współpracy na inne zainteresowane uczelnie w przyszłości. Dążenie NASA do wzmocnienia badań i rozwoju technologicznego we współpracy z uniwersytetami trwa od wielu lat i odniosło sukcesy w innych ośrodkach NASA w całym kraju.
Warto przypomnieć, że Kennedy’ego jest pierwszym ośrodkiem NASA, który podjął współpracę z konsorcjum uniwersyteckim. W ostatnim czasie inne ośrodki NASA również podejmowały inicjatywy edukacyjno-badawcze. Na przykład Centrum Badawcze Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, rozwijając Berkeley Space Center w Parku Badawczym NASA. Z kolei Centrum Lotów Kosmicznych Johnsona w Houston wspólnie z Texas A&M University rozpoczęło budowę laboratorium testowego dla rozwiązań technologicznych w ramach programów „Od Księżyca na Marsa”.
„To porozumienie jest doskonałym przykładem na to, co możemy osiągnąć, gdy połączymy siły, tworząc przestrzeń, w której całość jest większa niż suma jej części” – zauważyła Janet Petro, dyrektor Centrum Kosmicznego Kennedy’ego. „Ta symbiotyczna współpraca otwiera drogę do wspólnych badań oraz większej ekspozycji na zaawansowane technologie, co znacząco zwiększy potencjał NASA w takich dziedzinach jak inżynieria lotnicza, nauka o materiałach, robotyka czy nauki środowiskowe. Wszystkie te obszary są kluczowe dla długoterminowej eksploracji ludzkiej przestrzeni kosmicznej”.