Chile dołącza do porozumienia Artemis – ważny krok w międzynarodowej współpracy kosmicznej
Chile oficjalnie podpisało porozumienie Artemis podczas ceremonii zorganizowanej przez administratora NASA, Billa Nelsona, w siedzibie agencji w Waszyngtonie. Dołączenie kraju do tego znaczącego paktu czyni Chile 47. państwem na świecie i siódmym w Ameryce Południowej, które zobowiązało się do odpowiedzialnej eksploracji przestrzeni kosmicznej w imię całej ludzkości.
Bill Nelson, administrator NASA, wyraził radość z obecności Chile w gronie sygnatariuszy. „Dziś z radością witamy Chile, które swoim podpisem pod porozumieniem Artemis zobowiązuje się do przestrzegania wspólnych wartości wszystkich sygnatariuszy w kwestii eksploracji kosmosu. Stany Zjednoczone od dawna prowadzą obserwacje nieba z chilijskiej pustyni Atakama. Teraz razem, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, będziemy sięgać gwiazd, tworząc jednocześnie nowe możliwości międzynarodowej współpracy oraz rozwój pokolenia Artemis.”
Ze strony Chile porozumienie podpisała Aisén Etcheverry, minister nauki, technologii, wiedzy i innowacji. W wydarzeniu wzięli również udział Jennifer Littlejohn, pełniąca obowiązki zastępcy sekretarza w Biurze Oceanów i Międzynarodowych Spraw Ochrony Środowiska oraz Naukowych w Departamencie Stanu USA, a także Juan Gabriel Valdés, ambasador Chile w Stanach Zjednoczonych.
Minister Etcheverry podkreśliła znaczenie podpisania porozumienia dla przyszłości Chile. „To ważny krok dla naszego kraju, szczególnie w kontekście zobowiązań rządu do promowania rozwoju technologicznego jako kluczowego filaru naszej strategii narodowej. Chile ma ogromne możliwości w zakresie projektowania i rozwoju wiodących na świecie projektów naukowych i technologicznych. Co więcej, ta współpraca pozwala nam wnosić wkład w dziedziny, w których Chile ma uznane kompetencje, takie jak astrobiologia, geologia czy mineralogia – wiedza ta będzie kluczowa dla eksploracji i kolonizacji kosmosu.”
Tego samego dnia administrator NASA, Bill Nelson, powitał reprezentantów Dominikany, która dołączyła do porozumienia Artemis wcześniej, 4 października. Sonia Guzmán, ambasador Dominikany w Stanach Zjednoczonych, przekazała podpisane porozumienie podczas ceremonii w Waszyngtonie. W wydarzeniu uczestniczyli również Mike Overby, pełniący obowiązki zastępcy asystenta sekretarza w Biurze Oceanów i Międzynarodowych Spraw Ochrony Środowiska oraz Naukowych w Departamencie Stanu USA, a także przedstawiciele NASA.
Porozumienie Artemis zostało ustanowione w 2020 roku przez Stany Zjednoczone przy wsparciu NASA oraz Departamentu Stanu USA, wraz z siedmioma innymi krajami. Dokument ten określa wczesne zasady promujące korzystne dla ludzkości wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Jego fundamentem są Traktat o Przestrzeni Kosmicznej oraz inne międzynarodowe porozumienia, takie jak Konwencja o rejestracji obiektów wyniesionych w przestrzeń kosmiczną czy Umowa o ratowaniu kosmonautów. Ponadto, porozumienie obejmuje najlepsze praktyki i normy odpowiedzialnych działań, które wspierają NASA i jej partnerzy, w tym publiczne udostępnianie danych naukowych.
Zobowiązania wynikające z porozumienia Artemis oraz dążenia sygnatariuszy do realizacji jego postanowień wspierają bezpieczną i zrównoważoną eksplorację przestrzeni kosmicznej. Oczekuje się, że kolejne kraje będą podpisywać porozumienie w nadchodzących tygodniach i miesiącach, co jeszcze bardziej umocni międzynarodową współpracę w zakresie badań kosmicznych.
Więcej informacji na temat porozumienia Artemis można znaleźć na oficjalnej stronie NASA.
—
Informacje kontaktowe:
Meira Bernstein / Elizabeth Shaw
Siedziba NASA, Waszyngton
202-358-1600
PLACEHOLDER1105f5709f88c527 / PLACEHOLDER81241451c61e126a