NASA kontynuuje rozwijanie strategii eksploracji przestrzeni kosmicznej od Księżyca po Marsa, aby przysłużyć się całej ludzkości. W ramach tych starań agencja opublikowała nowe dokumenty aktualizujące architekturę Moon to Mars. Opublikowana mapa drogowa ma pomóc w długoterminowej eksploracji Księżyca w ramach kampanii Artemis, która jednocześnie stanowi fundament przygotowań do przyszłych załogowych misji na Marsa.
Opierając się na blank” rel=”noreferrer noopener”>przeglądzie koncepcji architektury, NASA przedstawiła aktualizacje z 2024 roku, które obejmują zrewidowany blank” rel=”noreferrer noopener”>Dokument Definicji Architektury. Dokument ten szczegółowo opisuje techniczne podejście i procesy związane z planami eksploracji kosmosu. Towarzyszą mu przegląd wykonawczy oraz 12 nowych opracowań, które dotyczą kluczowych aspektów podróży od Księżyca do Marsa.
„Proces przeglądu koncepcji architektury NASA jest kluczowy dla przygotowania drogi do załogowej misji na Marsa” — powiedział Jim Free, administrator współpracujący w NASA. „Prowadzimy metodyczne analizy, które pomagają w podejmowaniu niezbędnych decyzji, zrozumieniu dostępnych zasobów i technologii, a także uwzględniamy opinie kluczowych interesariuszy”.
Jednym z nowych opracowań jest biała księga, która podkreśla decyzję NASA o wykorzystaniu energii rozszczepienia jądrowego (fission power) jako głównego źródła energii na powierzchni Marsa. Energia ta, niezależna od cykli dnia i nocy oraz potencjalnych burz pyłowych, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania załóg na Czerwonej Planecie. To jedna z siedmiu decyzji technicznych, które NASA uznała za kluczowe dla eksploracji Marsa.
W ramach tegorocznych aktualizacji wprowadzono również dwa nowe elementy do architektury Moon to Mars: lądownik do przewozu ładunku na powierzchnię Księżyca oraz początkowy habitat powierzchniowy. Lądownik ten dostarczy na Księżyc różnorodne zasoby, w tym sprzęt komunikacyjny, naukowy i technologiczny. Z kolei habitat powierzchniowy pozwoli zwiększyć liczebność załóg, wydłużyć czas ich pobytu na Księżycu oraz poszerzyć zakres prowadzonych badań i misji. To znaczący krok w stronę efektywniejszej eksploracji zarówno za pomocą załóg, jak i misji bezzałogowych.
Zrewidowany Dokument Definicji Architektury dostarcza dodatkowych informacji na temat procesu podejmowania decyzji przez agencję. Wyraźnie opisuje, które decyzje należy podjąć na początkowym etapie planowania, aby uniknąć utrudnień w późniejszych fazach projektu. Dokument zawiera także listę możliwości badawczych, które wskazują priorytetowe obszary rozwoju technologii wspierających komplementarnie eksplorację Księżyca i Marsa.
„Identyfikacja oraz analiza kluczowych decyzji architektonicznych to pierwszy krok do urzeczywistnienia załogowych misji na Marsa” — wyjaśniła Catherine Koerner, administrator odpowiedzialna za Dyrektoriat Rozwoju Systemów Eksploracyjnych w NASA. „Każdy coroczny cykl oceny planów to postęp w stronę realizacji dobrze przemyślanego planu, który pozwoli osiągnąć założone cele eksploracyjne”.
NASA w swoim podejściu do architektury Moon to Mars uwzględnia opinie z różnych środowisk: przemysłu, nauki, uczelni wyższych, a także swoich pracowników. Zazwyczaj pod koniec rocznego cyklu analiz agencja publikuje serię dokumentów technicznych, w tym zaktualizowany Dokument Definicji Architektury oraz opracowania szczegółowo analizujące najczęściej poruszane tematy.
W ramach kampanii Artemis, NASA nie tylko ustanowi fundament dla długoterminowej eksploracji naukowej Księżyca, ale również zrealizuje historyczne lądowanie kolejnej grupy Amerykanów i pierwszego międzynarodowego partnera na powierzchni Księżyca. Wszystko to w połączeniu z przygotowaniami do przyszłych załogowych misji eksploracyjnych na Marsa, służących ogółowi ludzkości.