Przedstawiona na powyższym zdjęciu galaktyka spiralna to IC 3225, uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, wspólny projekt NASA i ESA. Jej wygląd przypomina obiekt wystrzelony z armaty, pędzący przez przestrzeń kosmiczną z ogonem gazu, który ciągnie się za nią, niczym kometa. Obserwacje galaktyk z Ziemi dostarczają fascynujących widoków – niektóre z nich wydają się spokojnie „zawieszone” w kosmicznej pustce, jakby wisiały na niewidzialnej nici, inne zaś uczestniczą w bardziej dynamicznych scenach, które zachwycają złożonością.
Jednak pozory mogą mylić, zwłaszcza gdy mowa o obiektach tak odległych. IC 3225 znajduje się bowiem około 100 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jej lokalizacja w gromadzie galaktyk Panna, która liczy ponad 1300 członków, sugeruje pewne przyczyny tego dynamicznego wyglądu. Gromada Panna to miejsce, gdzie galaktyki poruszają się w szybkim tempie wokół swojego masywnego centrum, a pomiędzy nimi rozciąga się gorący gaz nazywany „medium wewnątrzgronowym”. Przelot przez to zagęszczone środowisko wywołuje ogromny nacisk na poruszające się galaktyki, znany jako „ciśnienie dynamiczne” (ang. ram pressure), które powoduje, że galaktyki tracą gaz w trakcie swojej podróży.
Gdy galaktyka przemieszcza się przez przestrzeń kosmiczną, gaz i pył stanowiące medium wewnątrzgronowe stawiają opór jej ruchowi, wywierając na nią presję. To właśnie ciśnienie dynamiczne może pozbawić galaktykę gazu niezbędnego do formowania nowych gwiazd, co znacząco zmniejsza lub nawet całkowicie zatrzymuje proces powstawania nowych słońc. Z drugiej strony jednak, to samo ciśnienie może także doprowadzić do kompresji niektórych części galaktyki, co paradoksalnie prowadzi do wzrostu aktywności gwiazdotwórczej. W przypadku IC 3225, choć obecnie nie znajduje się ona blisko centrum gromady, astronomowie ustalili, że w przeszłości doszło u niej do zjawiska zwanego „zrywaniem ciśnieniowym”, kiedy to galaktyka utraciła część swojego gazu. Jej wygląd wskazuje na kompresję jednej strony (dolny-lewy obszar), gdzie obserwuje się zwiększoną aktywność gwiazdotwórczą, podczas gdy przeciwległy kraniec (górny-prawy) wydaje się rozciągnięty i zdeformowany.
Bycie częścią tak zatłoczonego środowiska, jakim jest gromada Panna, sprawia, że galaktyki nieustannie oddziałują na siebie. Bliskie spotkanie z inną galaktyką mogło również wpłynąć na kształt IC 3225, deformując ją w wyniku oddziaływań grawitacyjnych. Ten zniekształcony wygląd galaktyki to sugestywne przypomnienie o potężnych siłach rządzących wszechświatem, które są w stanie przemieszczać i przekształcać całe galaktyki w skali, którą trudno sobie wyobrazić.