Zachodzące od dekad procesy konsolidacji szpitali w Stanach Zjednoczonych, które miały przynieść poprawę jakości opieki zdrowotnej i obniżyć koszty leczenia, nie spełniły oczekiwań. Tak wynika z najnowszego badania, które rzuca nowe światło na powszechnie przyjęte założenia dotyczące fuzji placówek medycznych.
Opublikowany w prestiżowym Journal of the American College of Surgeons systematyczny przegląd trzech dekad badań dotyczących integracji szpitali pokazuje, że takie działania zwykle prowadzą do wzrostu cen bez zauważalnej poprawy jakości opieki. Wnioski te nie tylko podważają optymistyczne prognozy zwolenników tych działań, ale również stanowią ważny punkt odniesienia dla przyszłości systemu opieki zdrowotnej.
„Zwolennicy integracji w sektorze ochrony zdrowia twierdzą, że pomaga to kontrolować koszty i poprawia jakość opieki. Jednak dowody wskazują, że sama integracja nie jest efektywną strategią podnoszenia wartości usług medycznych” – wyjaśnia główny autor badania, dr Bhagwan Satiani z The Ohio State University Wexner Medical Center.
Wnioski te są szczególnie istotne w kontekście aktualnego stanu opieki zdrowotnej w USA, gdzie blisko 70% szpitali jest częścią większych systemów medycznych. Analizując 37 badań, które spełniły kryteria kwalifikacyjne w latach 1990-2024, naukowcy zauważyli niepokojące tendencje:
- 93% badań wykazało wzrost cen po fuzjach szpitali,
- 81% badań zarejestrowało wyższe koszty lub brak redukcji wydatków,
- 77% badań pokazało spadek jakości opieki lub brak jakiejkolwiek poprawy.
Zaledwie 22% analizowanych badań odnotowało pozytywny ogólny wpływ integracji placówek zdrowotnych, podczas gdy aż 54% wykazało pogorszenie wyników lub ich brak. Wyniki te są szczególnie alarmujące w kontekście chirurgii, która odpowiada za około jedną trzecią wszystkich wydatków na ochronę zdrowia w USA. Zdaniem dr Satianiego, zamiast dążyć wyłącznie do integracji, liderzy sektora powinni skupić się na konkretnych działaniach związanych z poprawą jakości i wprowadzeniem ujednoliconych standardów pomiaru skuteczności leczenia.
Do stworzenia tak kompleksowego przeglądu naukowcy przeanalizowali aż 1 300 badań dotyczących zarówno integracji horyzontalnej (fuzje między szpitalami), jak i wertykalnej (przejęcia praktyk lekarskich przez szpitale). Ich metodyka miała na celu maksymalne ograniczenie potencjalnych uprzedzeń w analizie wpływu na jakość, koszty i dostępność opieki medycznej.
„Prezentowane wyniki stanowią ważną okazję do lepszego zdefiniowania wartości w opiece zdrowotnej, koncentrując się przede wszystkim na potrzebach pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej całego sektora” – podkreśla dr Satiani.
Autorzy badania apelują, by zamiast przeznaczać ogromne środki na kolejne fuzje, organizacje opieki zdrowotnej skoncentrowały swoje inwestycje na rozwijaniu infrastruktury poprawy jakości opieki oraz wdrażaniu innowacyjnych metod zarządzania. Tylko takie podejście może realnie wpłynąć na skuteczność i dostępność usług medycznych, zapewniając długoterminowe korzyści zarówno dla pacjentów, jak i samego systemu.