Microsoft powołuje nowe biuro badawcze: Advanced Planning Unit
Microsoft ogłosił stworzenie nowej jednostki badawczej pod nazwą Advanced Planning Unit (APU), która będzie działać w ramach korporacyjnej dywizji Microsoft AI. Celem tej inicjatywy jest zgłębianie wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo, zdrowie, a także środowisko pracy oraz planowanie przyszłych kierunków rozwoju tej technologii.
Dywizja Microsoft AI obejmująca takie produkty jak Copilot, Bing i Edge odgrywa coraz większą rolę w strategii wzrostu firmy. Jednak niektórzy akcjonariusze wyrażają swoje obawy w związku z rosnącymi inwestycjami w ten sektor. Według ostatnich raportów firma odnotowała rekordowe nakłady inwestycyjne w wysokości 22,6 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2024 roku. Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, argumentuje jednak, że takie wydatki są niezbędne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania AI oraz chmurowe usługi firmy.
„Wraz z postępującą efektywnością i dostępnością sztucznej inteligencji, będziemy świadkami eksponencjalnego wzrostu zapotrzebowania” – powiedział Nadella podczas konferencji wynikowej za czwarty kwartał 2024 roku.
Nowa jednostka z ambitnym zadaniem
Advanced Planning Unit będzie działać pod kierownictwem dyrektora generalnego Microsoft AI, Mustafy Suleymana. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie zaawansowanych badań oraz „eksploracja i artykulacja” możliwych scenariuszy przyszłości sztucznej inteligencji. W opublikowanych ofertach pracy Microsoft podkreśla, że jednostka nie tylko będzie analizować dane, ale także sugerować rekomendacje produktowe i planistyczne. Opracowywanie programów wydarzeń, publikacji oraz raportów ma dodatkowo wspierać zrozumienie wpływu AI na różne dziedziny życia.
Eksperci, którzy dołączą do APU, będą odpowiedzialni między innymi za przygotowanie briefów dla menedżerów produktów, programistów oraz kierownictwa w firmie. Część zespołu zajmie się również organizacją konferencji oraz tworzeniem kluczowych dokumentów komunikacyjnych. Praca będzie odbywać się z biur Microsoft AI w Dolinie Krzemowej oraz w Londynie.
W serii wpisów w mediach społecznościowych Suleyman zapowiedział, że APU poszukuje specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, w tym ekonomistów, psychologów, a także ekspertów z dziedzin takich jak fizyka kwantowa, energetyka jądrowa czy inżynieria materiałowa. „Chcemy, aby nasi specjaliści zrozumieli to hiper-ewolucyjne środowisko oraz wyjaśniali, dlaczego zachodzące zmiany są istotne” – stwierdził Suleyman.
„Jak AI zmieni nasze podejście do pracy, życia, relacji, twórczości i rozrywki? Co pozwoli jej zmierzać we właściwym kierunku?” – napisał Mustafa Suleyman, zachęcając do refleksji.
Kolejne kroki Microsoftu w rozwoju AI
To nie pierwszy krok Microsoftu w reorganizacji swoich działań związanych ze sztuczną inteligencją. Niedawno firma powołała inną wewnętrzną organizację zwaną CoreAI – Platform and Tools. Nowa struktura łączy istniejące zespoły Developer Division oraz AI Platform, aby zapewnić priorytetowy rozwój sztucznej inteligencji we wszystkich kluczowych obszarach działalności.
W styczniu, w oficjalnym komunikacie, Satya Nadella podkreślił, że Microsoft koncentruje się na aplikacjach, które stawiają modele AI na pierwszym planie. Według jego wypowiedzi takie podejście „przekształci wszystkie kategorie aplikacji”. Nadella zauważył także, że technologia, która wcześniej rozwijała się w ciągu trzydziestu lat, teraz przyśpieszyła tak bardzo, że te same zmiany obserwujemy w zaledwie trzy lata.
Globalny trend badania wpływu AI
Microsoft nie jest jedyną firmą, która inwestuje w badania nad wpływem AI na społeczeństwo i gospodarkę. OpenAI, bliski partner Microsoftu, w październiku ubiegłego roku zatrudnił swojego pierwszego głównego ekonomiści, aby analizować, jak sztuczna inteligencja wpłynie na wzrost gospodarczy oraz rynek pracy. W świetle badań Brookings Institute generatywna sztuczna inteligencja może wpłynąć na co najmniej połowę typowych zadań wykonywanych przez 30% pracowników na świecie. Eksperci ostrzegają, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na wszystkie wyzwania, które przyniesie rozwój tej technologii.
Wyraźnym jest, że sztuczna inteligencja staje się nie tylko kluczowym elementem strategii technologicznych gigantów, ale także jednym z największych wyzwań współczesnych społeczeństw. Odpowiedzialne podejście, takie jakie demonstruje Microsoft, może pomóc w znalezieniu odpowiednich kierunków jej rozwoju, uwzględniając zarówno szanse, jak i potencjalne zagrożenia.