Apple wprowadziło na rynek nową wersję MacBooka Air, który wyposażony został w najnowszy czip M4. Firma twierdzi, że model ten jest nawet 23 razy szybszy od ostatniego MacBooka Air z procesorem Intela. To śmiała deklaracja, ale jak zawsze kryje się za nią kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę.
Nowy MacBook Air w teście wydajności został porównany do modelu z 2020 roku, który korzystał z czterordzeniowego procesora Intel Core i7 i 16 GB RAM-u. Natomiast nowa wersja z M4 została skonfigurowana z 10-rdzeniowym czipem i 32 GB pamięci RAM. Obydwa urządzenia wyposażone zostały również w 2 TB dysk SSD, co gwarantuje maksymalną możliwą specyfikację dla danego modelu. Fakt ten sprawia, że porównanie stanowi pewną nierówność – nowy model korzysta nie tylko z rewolucyjnej architektury Apple Silicon, ale ma również dwa razy więcej pamięci RAM, co siłą rzeczy drastycznie wpływa na jego przewagę w testach.
Apple podkreśla, że niezwykły skok wydajnościowy został zmierzony podczas konkretnego zadania — używania funkcji Super Resolution w aplikacji Pixelmator Pro do zwiększania rozdzielczości zdjęcia o rozmiarze 4,4 MB. Ta funkcja korzysta z uczenia maszynowego do podnoszenia jakości obrazu, co sprawia, że test mocno bazuje na optymalizacji sprzętu pod kątem zadań związanych z AI. Co więcej, Pixelmator Pro to aplikacja, której właścicielem jest teraz Apple, co dodatkowo może budzić pytania o całkowitą obiektywność tego rodzaju testów.
Oczywiście, MacBook Air z M4 oferuje nie tylko imponujący wynik w tej jednej konkretnej operacji. Apple udostępniło również inne dane na temat wydajności. Przykładowo, obliczenia w Microsoft Excel są do 4,7 razy szybsze od wersji z procesorem Intela i do 1,6 razy szybsze niż w przypadku MacBooka Air z M1. Edycja wideo w iMovie jest do 8 razy szybsza w porównaniu do wersji Intel i dwukrotnie szybsza niż na M1. Obróbka zdjęć w Adobe Photoshop przyspieszyła nawet 3,6 razy względem ostatniego modelu Intel, a surfowanie po internecie jest aż o 60% szybsze w porównaniu do najnowszych laptopów z procesorami Intel Core Ultra 7.
Choć deklaracja o 23-krotnie wyższej wydajności może być pewnym marketingowym nadużyciem, jedno jest pewne – każdy model MacBooka Air z układem Apple Silicon, poczynając od M1, deklasuje starsze wersje oparte na technologii Intela. Jeśli ktoś wciąż zwlekał z wymianą swojego starego laptopa na nowszy model, to teraz ma ku temu najlepszą okazję. Nowy MacBook Air jest już dostępny w przedsprzedaży, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów w środę, 12 marca.