Google wprowadza nowe funkcje do swojego czatu Gemini, który od teraz potrafi zapamiętywać informacje o Twoim życiu, pracy oraz preferencjach osobistych. Dzięki temu, korzystanie z Gemini staje się bardziej spersonalizowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Funkcja „pamięci” jest szczególnie przydatna, gdyż na przykład, jeśli wspomnisz, że lubisz pewne potrawy, bot zapamięta to i przy następnej okazji, gdy poprosisz o rekomendacje restauracji, dostosuje swoje sugestie do Twoich upodobań kulinarnych.
Kiedy skorzystasz z nowej funkcji pamięci?
Obecnie funkcja pamięci jest dostępna jedynie dla subskrybentów Google One AI Premium, które kosztuje 20 dolarów miesięcznie. Niestety, użytkownicy aplikacji Gemini na iOS i Androida będą musieli jeszcze poczekać na wprowadzenie tej funkcji na swoje urządzenia, ponieważ na tę chwilę jest ona dostępna tylko w wersji przeglądarkowej.
Interfejs użytkownika w Gemini oferuje przykłady potencjalnych zastosowań funkcji pamięci, takich jak: „Używaj prostego języka i unikaj żargonu”, „Piszę tylko w JavaScript”, czy „Podczas planowania podróży uwzględnij koszt na dzień”. To tylko kilka z opcji, które użytkownicy mogą ustawić, aby Gemini lepiej odpowiadał ich osobistym preferencjom. Ważne jest również to, że użytkownik ma pełną kontrolę nad zapisywanymi informacjami – można je w każdej chwili wyłączyć lub ręcznie usunąć.
Jakie są ograniczenia i bezpieczeństwo danych?
Warto podkreślić, że choć Gemini zapamiętuje różne informacje, to dane te nie są wykorzystywane do trenowania modelu AI. Google zapewnia, że żadne z zapisanych informacji nie są udostępniane ani wykorzystywane do celów szkoleniowych. Jest to ważne z perspektywy prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników.
Pamięć w chatbotach, takich jak Gemini czy ChatGPT, choć oferuje wiele wygód, może jednak być narażona na potencjalne zagrożenia. Wcześniej w tym roku, jeden z badaczy bezpieczeństwa odkrył, że hakerzy mogli niepostrzeżenie zaszczepić „fałszywe” wspomnienia w ChatGPT, co pozwoliłoby im na kradzież danych użytkownika w nieskończoność. Dlatego istotne jest, aby inżynierowie odpowiedzialni za rozwój tych funkcji wprowadzili odpowiednie mechanizmy ochronne, które zminimalizują ryzyko nadużyć.
Przyszłość personalizowanych chatbotów
Funkcja pamięci w Gemini to kolejny krok w stronę bardziej zaawansowanych i spersonalizowanych narzędzi sztucznej inteligencji. Dzięki temu technologia chatbotów staje się coraz bardziej użyteczna i przydatna w codziennym życiu – od planowania podróży, przez rekomendacje restauracji, po pomoc w pracy. Jednak, jak zawsze w przypadku nowych technologii, ważne jest, aby korzystać z nich świadomie i dbać o zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Google daje możliwość pełnej kontroli nad zapisywanymi danymi, co jest dużym plusem w kontekście ochrony prywatności.
Z pewnością kolejne miesiące przyniosą dalszy rozwój tego rozwiązania oraz jego dostępność na większej liczbie platform, w tym na iOS i Android.