Google stale rozwija swoje technologie sztucznej inteligencji, starając się uczynić swoje rozwiązania jeszcze bardziej użytecznymi na urządzeniach mobilnych. Jednym z najnowszych projektów, nad którym pracuje firma, jest funkcja o nazwie „Canvas” zintegrowana z systemem Gemini. Nowe narzędzie ma na celu wspieranie użytkowników w pisaniu i programowaniu, a jego działanie może przypominać rozwiązania znane z konkurencyjnych platform AI.
Nowa funkcja Canvas – kreatywne pisanie i kodowanie
Google od jakiegoś czasu konsekwentnie rozwija swojego cyfrowego asystenta AI o nazwie Gemini, który jest dostępny na urządzeniach z Androidem. Dotychczas wprowadzone funkcje, takie jak rozszerzenia Gemini, były zaprojektowane tak, aby ułatwiały codzienne użytkowanie smartfona. Teraz Google prawdopodobnie czerpie inspirację z rozwiązania ChatGPT Canvas, które pojawiło się na komputerach i umożliwia współpracę z AI nad tekstami i kodem.
ChatGPT wprowadził swoją wersję Canvas jako narzędzie pozwalające na bardziej zaawansowaną interakcję z AI, otwierając nową przestrzeń w osobnym oknie dla współpracy w czasie rzeczywistym. Google chce wdrożyć podobne rozwiązanie, jednak z istotną różnicą – zamiast najpierw udostępniać funkcję na komputerach, firma planuje skupić się na wersji mobilnej. To może dać im przewagę nad konkurencją, wprowadzając zaawansowane narzędzie dla użytkowników smartfonów jako pierwszych.
Jak działa funkcja Canvas?
W najnowszej becie aplikacji Google (wersja 16.7.21) odkryto, że wcześniej testowana funkcja „Composer” została przemianowana na „Canvas”. Nowe narzędzie w swoich opisach odnosi się do możliwości „pisania dokumentów i kodowania”, chociaż szczegóły funkcjonowania są na razie oszczędne.
Zespół testujący aplikację zdołał aktywować interfejs tej funkcji i potwierdził, że po wybraniu opcji Canvas, Gemini dodaje jej oznaczenie w polu wprowadzania tekstu. Niestety na tym etapie funkcjonalność była nadal ograniczona i nie działała tak, jak mogłoby się tego oczekiwać. Niemniej, już sama obecność tej opcji w wersji beta sugeruje, że Google aktywnie ją rozwija i wkrótce może przedstawić bardziej dopracowany produkt.
Inspiracja rozwiązaniami ChatGPT
Analizując obecną ścieżkę rozwoju funkcji Canvas w Gemini, nietrudno doszukać się inspiracji rozwiązaniem wprowadzonym przez OpenAI w ChatGPT. Model ChatGPT w wersji desktopowej już teraz umożliwia użytkownikom otwieranie osobnego obszaru roboczego, w którym mogą pracować wspólnie z AI nad kodem lub tekstami.
Największym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zaznaczania fragmentów tekstu, na których mamy się skupić, co pozwala AI lepiej zrozumieć kontekst i potrzeby użytkownika. Dzięki temu funkcja może działać podobnie do edytora tekstu czy narzędzia do przeglądania kodu, oferując usprawnienia, sugestie i analizy na bieżąco.
Czy Google wyprzedzi konkurencję?
Obecnie funkcja Canvas w ChatGPT jest dostępna wyłącznie w wersji na komputery, ale OpenAI planuje wprowadzenie swojej technologii również na urządzenia mobilne. To jednak daje Google szansę na zdobycie przewagi, jeśli uda im się uruchomić Gemini Canvas na smartfonach jako pierwszym.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa funkcja trafi do oficjalnej wersji Gemini, ani jakie konkretne rozwiązania zostaną ostatecznie wdrożone. Możliwe też, że w procesie rozwoju narzędzie zmieni swoją formę, zanim Google zdecyduje się na jego oficjalne udostępnienie.
Nie ulega wątpliwości, że rywalizacja o rozwój inteligentnych asystentów AI przybiera na sile. Zarówno Google, jak i OpenAI starają się wprowadzać coraz bardziej funkcjonalne narzędzia, które mogą ułatwić codzienną pracę programistom, twórcom treści i użytkownikom smartfonów. Jeżeli Google Gemini Canvas rzeczywiście zostanie wdrożone na urządzeniach mobilnych przed konkurencyjnymi rozwiązaniami, może to być istotny krok w kierunku zaawansowanej interakcji człowieka ze sztuczną inteligencją.