Apple potwierdza brak technologii UltraFusion w chipie M4 Max
Apple oficjalnie potwierdziło, że nowy chip M4 Max nie posiada złącza UltraFusion. Informację tę przekazał rzecznik firmy w rozmowie z francuskim portalem technologicznym Numerama. Brak tego rozwiązania technologicznego oznacza, że Apple nie planuje w przyszłości wydania układu M4 Ultra, czyli podwójnej wersji M4 Max.
Brak M4 Ultra – decyzja strategiczna Apple?
Wcześniej Apple zaznaczyło w rozmowie z Ars Technica, że nie każda generacja chipów Apple Silicon będzie miała swoją wersję „Ultra”. Choć firma nie ogłosiła tego wprost, brak UltraFusion w M4 Max stanowi mocne potwierdzenie, że układ M4 Ultra po prostu nie powstanie.
Teoretycznie Apple mogłoby opracować chip M4 Ultra od podstaw, ale raport portalu Numerama sugeruje, że firma nie widzi takiej potrzeby. Możliwe, że Apple skupi się na innych aspektach rozwoju technologii procesorów, zamiast na tworzeniu ultra-wydajnej wersji M4.
Nowy Mac Studio wciąż z układem M3 Ultra
W dniu ogłoszenia nowego Mac Studio, Apple zaprezentowało dwie dostępne konfiguracje: z układem M4 Max i starszym, ale wciąż niezwykle wydajnym M3 Ultra. Co ciekawe, M3 Ultra został stworzony poprzez połączenie dwóch chipów M3 Max za pomocą technologii UltraFusion, co daje podwojone specyfikacje względem pojedynczego układu M3 Max.
W ubiegłym roku pojawiały się spekulacje, że M3 Max również mógłby nie mieć UltraFusion. Jednakże najnowsza prezentacja Apple rozwiała te wątpliwości – tylko M4 Max został pozbawiony tej technologii.
Porównanie: M3 Ultra kontra M4 Max
Układ M3 Ultra oferuje imponujące parametry: do 32 rdzeni CPU, do 80 rdzeni GPU, 32-rdzeniowy silnik Neural Engine oraz obsługę aż 512 GB zunifikowanej pamięci RAM. Apple podkreśla, że M3 Ultra jest do 1,5 razy szybszy od M2 Ultra i nawet do 1,8 razy szybszy od M1 Ultra.
Natomiast M4 Max, choć potężny, nie oferuje możliwości fuzji z inną jednostką tego samego rodzaju, co czyni go maksymalnym wariantem tej generacji chipów.
Co oznacza brak M4 Ultra dla przyszłości Apple?
Decyzja Apple sugeruje nową strategię w zakresie projektowania chipów. Możliwe, że firma zmienia podejście na rzecz bardziej modularyzowanych rozwiązań lub skupia się na optymalizacji mniejszych, ale wydajnych konstrukcji. Brak UltraFusion w M4 Max może oznaczać, że Apple planuje w przyszłości inne podejście do tworzenia potężnych układów dla komputerów Mac, być może wprowadzając zupełnie nową architekturę chipów.
Na ten moment, klienci poszukujący najwyższej wydajności muszą pozostać przy układzie M3 Ultra. Natomiast użytkownicy preferujący najnowocześniejszą architekturę mogą wybrać M4 Max, który zapewnia wysoką moc obliczeniową, ale bez możliwości tworzenia podwójnej jednostki Ultra.