Apple udostępniło dziś pierwsze wersje beta nadchodzących aktualizacji iOS 18.2, iPadOS 18.2 oraz macOS Sequoia 15.2 dla deweloperów do testów. Co ciekawe, wersje beta zostały wydane, podczas gdy Apple nadal pracuje nad aktualizacjami iOS 18.1, iPadOS 18.1 oraz macOS Sequoia 15.1, które mają zostać opublikowane już w przyszłym tygodniu.
Nowe funkcje w aktualizacji
Dzisiejsze aktualizacje wprowadzają kolejną fazę rozwoju „Apple Intelligence”, w tym zapowiedzi nowych funkcji Siri, narzędzi do generowania obrazów i wiele więcej. Przyszłe aktualizacje przyniosą użytkownikom szeroki wachlarz nowości, spośród których kilka zasługuje na szczególną uwagę.
Image Playground
Image Playground to nowa aplikacja od Apple, która umożliwia generowanie obrazów na podstawie podanych przez użytkownika opisów. Można wprowadzić własny opis lub skorzystać z wbudowanych sugestii i koncepcji przygotowanych przez Apple. Aplikacja sugeruje różne elementy, takie jak kostiumy, lokalizacje, przedmioty i inne szczegóły, które mogą zostać dodane do obrazu. Co ciekawe, propozycje te mogą czerpać inspirację z wątków w aplikacji Wiadomości lub treści zapisanych w Notatkach.
Użytkownik ma również możliwość tworzenia postaci, które przypominają znajomych lub bliskich, wykorzystując zdjęcia jako inspirację do kreacji. Warto dodać, że wszystkie elementy dodane do obrazu w Image Playground są podglądane w czasie rzeczywistym, a dostępna historia zmian umożliwia cofnięcie się do poprzednich wersji projektu. Choć Image Playground jest samodzielną aplikacją, jest również zintegrowana z Wiadomościami. Tworzone obrazy nie są fotorealistyczne i ograniczają się do stylów animacji bądź ilustracji.
Image Wand
Image Wand to narzędzie związane z Image Playground, dostępne w aplikacji Notatki na iPadzie. Za pomocą rysika Apple Pencil użytkownik może naszkicować prosty szkic lub zaznaczyć puste miejsce bądź frazę kluczową, a Image Wand wygeneruje odpowiedni obraz, dopasowany do treści notatki.
Genmoji
Nowością są także Genmoji – niestandardowe emoji, które można tworzyć na podstawie opisów i fraz. Podobnie jak w przypadku Image Playground, można tworzyć postacie na podstawie danych pobranych z albumu Osoby w aplikacji Zdjęcia. Użytkownicy mogą również komponować postacie z podstawowych elementów, po czym otrzymują kilka propozycji Genmoji do wyboru. Genmoji można tworzyć, korzystając z klawiatury emoji. Aktualnie funkcja jest dostępna wyłącznie w iOS 18.2 i iPadOS 18.2, jednak w przyszłości planowane jest jej rozszerzenie także na macOS Sequoia.
Integracja Siri z ChatGPT
Siri zyskała możliwość integracji z ChatGPT przy niektórych zapytaniach, jednak tylko za zgodą użytkownika. W sytuacji, gdy Siri nie będzie w stanie udzielić odpowiedzi, przekaże zapytanie do ChatGPT, a wynik będzie dostarczony przez Siri. ChatGPT może być wykorzystywany do tworzenia treści od podstaw, w tym tekstów i obrazów. Co istotne, do korzystania z integracji z ChatGPT nie jest wymagane konto, a Apple i OpenAI nie zapisują zapytań użytkowników.
Visual Intelligence
Użytkownicy iPhone’a 16 będą mieli dostęp do funkcji Visual Intelligence, która dostarcza informacji o obiektach wokół użytkownika. Na przykład, po skierowaniu aparatu na restaurację, użytkownik zobaczy godziny otwarcia i recenzje. Inne możliwości tej funkcji to między innymi odczytywanie tekstu na głos, wykrywanie numerów telefonów i adresów umożliwiające ich dodanie do Kontaktów, kopiowanie i streszczanie tekstów, a także wyszukiwanie w Google produktów, które zobaczymy na ekranie. Co więcej, można skierować aparat na obiekt, aby uzyskać dodatkowe informacje na jego temat od ChatGPT. Apple planuje rozszerzać tę funkcjonalność o kolejne opcje w przyszłości.
Narzędzia do pisania
Apple rozbudowuje funkcję Narzędzi do pisania, dodając możliwość bardziej otwartych modyfikacji treści. W systemach iOS 18.1 i ich odpowiednikach, Narzędzia do pisania pozwalają jedynie zmieniać ton wiadomości na przyjazny, profesjonalny bądź uproszczony. W iOS 18.2 użytkownicy będą mogli szczegółowo opisać, jakiej zmiany tonu lub treści oczekują, np. dodając więcej słów akcji lub przekształcając wiadomość e-mail w wiersz.
Więcej języków
„Apple Intelligence” będzie teraz obsługiwać lokalne odmiany języka angielskiego w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, RPA i Wielkiej Brytanii, oprócz angielskiego używanego w Stanach Zjednoczonych.
Narzędzia dla deweloperów
Nowe wersje beta wprowadzają API dla deweloperów, umożliwiając integrację funkcji takich jak Narzędzia do pisania, Genmoji oraz Image Playground w aplikacjach firm trzecich.
Lista oczekujących
Użytkownicy, którzy już testują „Apple Intelligence” i są w pełni optowani do programu, automatycznie zyskają dostęp do funkcji Narzędzi do pisania, integracji z ChatGPT oraz Visual Intelligence. Istnieje jednak dodatkowa lista oczekujących, która pozwala na wczesny dostęp do Genmoji, Image Playground i Image Wand. Można zapisać się na tę listę, korzystając z Image Playground lub w miejscach, gdzie dostępne są Genmoji oraz Image Wand. Po zarejestrowaniu się, użytkownik zostaje dodany do listy oczekujących na wszystkie trzy funkcje i otrzyma powiadomienie, gdy będą one dostępne.
Dostępność i kompatybilność
Obecnie wersje beta są ograniczone do deweloperów posiadających urządzenia kompatybilne z „Apple Intelligence”. Jednak wkrótce prawdopodobnie pojawi się publiczna wersja beta. Apple nadal pracuje nad udoskonalaniem nowych narzędzi „Apple Intelligence” i ostrzega, że funkcje takie jak Genmoji, Image Wand oraz Image Playground mogą czasami generować rezultaty inne niż oczekiwane. Zbierane opinie pomogą Apple w dopracowaniu tych funkcji i zdecydują o terminie ich szerszej dostępności zarówno w wersjach beta, jak i publicznych.
Aby móc korzystać z „Apple Intelligence” w iOS 18.2, wymagany jest iPhone 15 Pro lub nowszy, natomiast iPadOS 18.2 i macOS Sequoia 15.2 wymagają iPada lub Maca z układem A17 Pro bądź chipem z serii M.