Apple wypuścił już oficjalnie macOS Monterey
Użytkownicy komputerów Mac od Apple mają powody do zadowolenia, ponieważ firma po miesiącach beta testów i udoskonaleń funkcji wypuściła macOS Monterey, czyli najnowszą wersję systemu operacyjnego, która dedykowana jest właśnie dla komputerów Mac. Gdzie na nas czekają? Co pojawia się w macOS Monterey? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
macOS Monterey – gdzie można pobrać?
Nowa wersja systemu macOS Monterey czeka do pobrania na wszystkie kwalifikujące się komputery Mac. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy umożliwi nam pobranie macOS Monterey za pośrednictwem sekcji Uaktualnienia w Preferencjach systemowych. Drugi związany jest z wizytą w sklepie Mac App Store, ponieważ tam również czeka nowa wersja systemu macOS Monterey. Warto również wspomnieć, że wszystkie aktualizacje można pobrać całkowicie za darmo, więc nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami, bo nie zostaną naliczone.
macOS Monterey – co nam daje?
Jeśli poświęcimy trochę czasu na zgłębienie zagadnienia, to szybko dojdziemy do wniosku, że macOS Monterey daje nam sporo funkcji, które mogliśmy już zauważyć na urządzeniach z iOS 15 i iPadOS 15. O czym dokładnie mowa? Na pewno o FaceTime, który zyskał obsługę dźwięku przestrzennego i izolację głosu, by umożliwić zmniejszenie hałasów w tle. W przyszłości będzie działać z funkcją SharePlay, która zapewnia możliwość udostępniania ekranu, jak również oglądania telewizji i filmów z przyjaciółmi lub rodziną przez FaceTime. Co więcej, macOS Monterey oferuje nam również nowe narzędzia pracy, w tym na przykład Tryb skupienia, Szybka notatka oraz Grupy kart w Safari, co sprawia, że jesteśmy w stanie osiągnąć większą wydajność. Dodatkowo wprowadzenie funkcji AirPlay na Maca sprawia, że możemy cieszyć się płynną pracę na wielu urządzeniach. Oczywiście to tylko nieliczne przykłady tego, jakie funkcje i zmiany daje nam macOS Monterey. Dokładniej opisujemy je poniżej!
macOS Monterey ze zmianami w FaceTime
Przede wszystkim warto zacząć od dźwięku przestrzennego, który sprawia, że głos dochodzi z miejsca, w którym danym rozmówca jest wyświetlany w czasie rozmowy Face Timie w grupie. Izolacja głosu sprawia, że dźwięki z otoczenia są blokowane, a to oznacza, że głos staje się bardzo wyraźny i nawet przebywanie w bardzo głośnym pomieszczeniu nie utrudni rozmowy. macOS Monterey zapewnia również Tryb Szerokie spectrum, czy Tryb Portret. Ten pierwszy, a więc Tryb Szerokie spectrum rejestruje wszystkie dźwięki otoczenia podczas rozmowy, zaś Tryb Portret na komputerach z układem M1 jest w stanie ustawić ostrość na użytkowniku i rozmazać tło. Dodatkowo widok siatki sprawia, że wyświetlani są użytkownicy rozmowy w kafelkach o tej samej wielkości, zaś mówiąca osoba jest wyróżniona. Warto również wspomnieć, że łącze FaceTimie daje możliwość zapraszania znajomych do połączeń z wykorzystaniem urządzeń Apple, ale nie tylko. Równie dobrze do połączeń możemy zapraszać znajomych, czy bliskich, którzy korzystają z urządzeń z systemem Android lub Windows.
macOS Monterey a nowe funkcje w Wiadomościach
Wprowadzona została funkcja Udostępnione Tobie, która sprawia, że można cieszyć się dostępem w aplikacjach na Macu do rzeczy, które zostały nam udostępnione w Wiadomościach. Co ciekawe, nowa sekcja Udostępnione Tobie pojawia się w takich aplikacjach jak Safari, Podcasty, TV oraz Zdjęcia. Dodatkowo można też wyświetlać wiele zdjęć w Wiadomościach jako zestawy lub stosy.
macOS Monterey a Safari
Teraz użytkownicy komputerów Mac mogą cieszyć się grupami kart, które ułatwiają zachowanie i porządkowanie kart, ale również na szybkie i łatwe ich otwieranie na różnych urządzeniach. Wprowadzono również inteligentne zapobieganie śledzeniu, które blokuje trackerom dostęp do naszego adresu IP. Z kolei kompaktowy układ paska kart na ekranie sprawia, że widoczny jest większy obszar strony w przeglądarce.
macOS Monterey a Szybka notatka i Notatki
Dzięki Szybkiej notatce można robić notatki w dowolnej aplikacji lub witrynie internetowej, a następnie wrócić do nich w dogodnym dla siebie czasie. Tagi pozwalają nam na szybkie kategoryzowanie notatek według tematów, jak również ułatwiają ich znajdowanie. Wzmianki sprawiają, że będziemy w stanie powiadomić innych o ważnych zmianach w udostępnianych notatkach, zaś widok aktywności umożliwia nam sprawdzenie, kto wprowadził ostatnie zmiany w udostępnianej notatce.
macOS Monterey a iCloud+
macOS Monterey zapewnia dodatkowe funkcje również w iCloud+. Jedną z ciekawszych jest Przekazywanie prywatne iCloud, które swoją stroną jest w fazie beta. Z jego pomocą można uniemożliwić firmom tworzenia profilu na podstawie aktywności w Safari. Z kolei funkcja Ukryj mój adres email daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych adresów email, które będą przesyłać wiadomości do skrzynki.
macOS Monterey a AirPlay
macOS Monterey sprawia, że teraz za pośrednictwem AirPlay na Macu będziemy mogli udostępnić materiały z iPhone’a lub iPada bezpośrednio na swój komputer. Dzięki obsłudze głośników AirPlay będzie można też odtwarzać muzykę przez głośniki Maca.
macOS Monterey a prywatność
Warto również o tym, jakie zmiany zaszły w prywatności, a dokładniej mówiąc w ochronie prywatności w Mail, która pomaga uniemożliwiać nadawcom śledzenia naszej aktywności w aplikacji Mail. Dodatkowo Wskaźnik nagrywania w centrum sterowania informuje o tym, które aplikacje mają dostęp do mikrofonu.
macOS Monterey a funkcja Tekst na żywo
Wprowadzenie funkcji Tekst na żywo sprawia, że możliwa jest interakcja z tekstem na zdjęciach w całym systemie. Dodatkowo możliwa jest obsługa kopiowania, tłumaczenia oraz sprawdzania definicji tekstu widocznego na zdjęciach.
macOS Monterey a Tryby skupienia
Na pewno wiele dobrego zyskamy również dzięki Trybom skupienia, ponieważ pozwalają one na przykład na automatyczne filtrowanie powiadomień na podstawie tego, co właśnie robimy, czy dostosowanie ich do wykonywanych czynności, w tym na przykład do pracy, gry, czy czytania. Co ważne, Tryby skupienia są synchronizowane na wszystkich naszych urządzeniach Apple, pozwalają też informować kontakty, że korzystamy z opcji wyciszonych powiadomień. Dzięki temu będą wiedzieć, żeby nam nie przeszkadzać.
macOS Monterey a Skróty
macOS Monterey zapewnia nową aplikację Skróty, która pomaga automatyzować codzienne zadania. Dzięki temu będzie można je wykonywać o wiele szybciej. Skróty, które zawiera Galeria można dodawać i uruchamiać w systemie, zaś Edytor skrótów sprawi, że będziemy mogli tworzyć własne skróty do określonych zastosowań.
macOS Monterey a Mapy
Przede wszystkim warto wspomnieć o interaktywnej kuli ziemskiej 3D, która pojawia się na Macach z układem M1. Obejmuje ona dodatkowych szczegółów pasm górskich, oceanów i innych miejsc. Do tego dochodzą szczegółowe mapy miast na Mapach z układem M1, które obejmują między innymi wysokość, drzewa, budynki, czy punkty orientacyjne.
macOS Monterey a Universal Control
Na koniec warto też wspomnieć o funkcji Universal Control, ponieważ jeszcze w tym roku macOS Monterey zyska wsparcie. Oczywiście za powód opóźnienia podaje się to, że dodatek nie był gotowy do wydania w momencie premiery. Sama funkcja Universal Control sprawia, że można używać jednej klawiatury i myszki na wielu komputerach Mac i iPadach.