Apple planuje wprowadzenie ulepszonej wersji swojego modemu C1, który trafi do masowej produkcji w przyszłym roku. Nowa wersja ma zaoferować lepszą efektywność energetyczną, większą prędkość transmisji oraz obsługę technologii mmWave. Informacje te pochodzą od znanego analityka branżowego Ming-Chi Kuo, który podkreśla, że choć wprowadzenie obsługi mmWave nie jest szczególnym wyzwaniem technologicznym, to kluczową przeszkodą dla Apple pozostaje osiągnięcie stabilnej wydajności przy jednocześnie niskim zużyciu energii.
Obecna generacja modemu C1, który zadebiutował w iPhonie 16e, nie wspiera technologii mmWave 5G. Oznacza to, że użytkownicy tego modelu nie mogą korzystać z ekstremalnie wysokich prędkości, jakie oferuje ten standard w wybranych lokalizacjach, takich jak lotniska, stadiony czy centra dużych miast. Apple jednak zapewnia, że C1 to dopiero początek rozwoju tej technologii i że kolejne generacje będą coraz bardziej zaawansowane. Ming-Chi Kuo wcześniej informował, że modem C1 trafi również do modelu iPhone 17 Air, który ma zadebiutować jeszcze w tym roku.
Nie wiadomo jeszcze, w którym urządzeniu pojawi się jako pierwsze odświeżona wersja C1. Istnieje jednak możliwość, że będzie to nowy model iPhone’a 17e, o którym niedawno pojawiły się spekulacje. Apple może także zdecydować się na zastosowanie tego układu w przyszłych iPadach lub w podstawowym modelu serii iPhone 18. Wayne Ma z The Information przewiduje, że w 2026 roku firma wprowadzi całkowicie nowy, autorski modem obsługujący mmWave 5G, który znajdzie zastosowanie w iPhone’ach oraz przynajmniej jednym modelu iPada.
Nie można wykluczyć, że informacje Kuo odnoszą się tak naprawdę do modemu o nazwie C2. Mark Gurman z Bloomberga twierdzi, że modem C2 zostanie wprowadzony w 2026 roku i zadebiutuje w modelach iPhone 18 Pro. Jeśli te doniesienia są prawdziwe, oznaczałoby to, że Apple prowadzi równoległe prace nad kilkoma wersjami swojego modemu, aby dopracować rozwiązania w różnych liniach produktowych.
Kuo podzielił się również bardziej szczegółowymi informacjami na temat technologii produkcyjnej modemu C1. Z jego wpisu w mediach społecznościowych wynika, że:
– Moduł bazowy korzysta z technologii 4/5nm (obydwie wersje są podobne).
– Nadajniki-odbiorniki (TRx) dla niskich częstotliwości i pasma Sub-6 wykonano w technologii 7nm.
– Nadajniki-odbiorniki dla częstotliwości pośrednich (IF TRx) także wykorzystują proces 7nm.
– Układ zarządzania energią (PMIC) bazuje na 55nm.
Co ciekawe, Kuo zauważa, że w przeciwieństwie do procesorów, moduły bazowe niekoniecznie zyskują na wydajności przy przejściu na bardziej zaawansowane procesy technologiczne, takie jak 3nm. Z tego powodu jest mało prawdopodobne, aby Apple zdecydowało się na zastosowanie 3nm w swoich modemach już w przyszłym roku.
Apple twierdzi, że aktualny modem C1 jest najbardziej energooszczędnym spośród wszystkich stosowanych dotychczas w iPhone’ach. Dzięki temu iPhone 16e posiada najdłuższy czas pracy na baterii spośród wszystkich modeli o przekątnej 6,1 cala, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Wprowadzenie nowej wersji modemu może jeszcze bardziej poprawić te osiągi, co byłoby istotnym krokiem w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej i wydajności sieciowej w nadchodzących urządzeniach marki.