Francuski startup o nazwie Amphitrite, inspirowany mitologiczną boginią mórz, wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja oraz dane satelitarne, aby symulować i przewidywać prądy oceaniczne oraz prognozować warunki pogodowe. Rozwiązania oferowane przez firmę znajdują zastosowanie w takich obszarach jak żegluga morska oraz operacje związane z usuwaniem odpadów z oceanów. Dzięki swojej innowacyjnej pracy startup toruje drogę do bardziej ekologicznej przyszłości i poprawy efektywności działań na wodach całego świata.
Zaawansowane modele AI opracowane przez Amphitrite, bazujące na platformach NVIDIA AI oraz Earth-2, pozwalają na precyzyjne prognozy i dostarczają kluczowych informacji dotyczących optymalnego przebiegu tras morskich. Dzięki analizie prądów oceanicznych, modele te umożliwiają statkom wybór najkorzystniejszych terminów i tras nawigacyjnych, co przekłada się na skrócenie czasu podróży, oszczędność paliwa oraz redukcję emisji dwutlenku węgla. Jak podkreśla Alexandre Stegner, współzałożyciel i dyrektor generalny Amphitrite, firma działa w kluczowym momencie modernizacji oceanicznych prognoz atmosferycznych, oferując rozwiązania wspierające transformację energetyczną i łagodzące problemy środowiskowe.
Optymalizacja tras na podstawie prądów i pogody
Założona przez doświadczonych oceanografów firma Amphitrite jest członkiem programu NVIDIA Inception dla innowacyjnych startupów. Co wyróżnia Amphitrite na tle innych firm zajmujących się modelowaniem pogody, to jej specjalizacja w wąskich, ale niezwykle precyzyjnych dziedzinach oceanografii. Modele sztucznej inteligencji opracowane przez startup koncentrują się na analizie jednego parametru naraz. Takie podejście sprawia, że są one dokładniejsze niż globalne metody modelowania numerycznego dla specyficznych zmiennych. Przykładem może być model ORCAst, który, dzięki wykorzystaniu GPU firmy NVIDIA, osiąga imponującą dokładność.
W zależności od potrzeb użytkownika startup dostarcza dane o prądach oceanicznych na głębokości do 10 metrów pod powierzchnią wody — kluczowe w optymalizacji tras morskich i minimalizacji zużycia paliwa — a także analizuje wpływ ekstremalnych fal oraz wiatrów. Jak podkreśla Evangelos Moschos, współzałożyciel i dyrektor technologiczny Amphitrite, dzięki przyspieszonemu przetwarzaniu danych dostępnemu dzięki NVIDIA, możliwe jest przetwarzanie ogromnych ilości danych obejmujących cały ocean w sposób wyjątkowo wydajny.
Modele zoptymalizowane dla ogromu danych
Amphitrite wykorzystuje publiczne dane dostarczane przez NASA oraz Europejską Agencję Kosmiczną (m.in. z satelity Sentinel-3), co pozwala im budować niezwykle dokładne modele oceanograficzne. Co więcej, firma stworzyła pierwszy na świecie model prognozowania, który integruje dane z misji Surface Water and Ocean Topography (SWOT). Ta misja, realizowana we współpracy NASA, CNES, Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej oraz Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, dostarcza niezrównanej rozdzielczości danych o powierzchni oceanów.
Tradycyjne metody prognozowania pogody, takie jak modelowanie numeryczne czy obliczeniowa dynamika płynów, okazują się trudniejsze do zastosowania w przypadku oceanów ze względu na nieliniowe zjawiska fizyczne oraz ograniczoną dostępność danych obserwacyjnych. W tym kontekście sztuczna inteligencja oraz wizja komputerowa, wspomagane przez dane satelitarne w czasie rzeczywistym, okazują się bardziej niezawodnym rozwiązaniem. Amphitrite wykorzystuje m.in. potężne układy GPU NVIDIA H100 zarówno w środowiskach lokalnych, jak i w chmurze, rozwijając swoje modele komputerowej wizji wspierające prognozowanie fal.
Przeprowadzono już pierwsze badania praktyczne, które dowiodły skuteczności rozwiązań startupu. Na przykład wzdłuż Morza Śródziemnego zastosowanie technologii Amphitrite umożliwiło jednej z linii żeglugowych zredukowanie emisji CO2 o 10%.
Technologie Amphitrite w służbie globalnych klientów
Rozwiązania Amphitrite cieszą się już uznaniem na całym świecie, znajdując zastosowanie nie tylko w branży żeglugowej, ale także w działaniach ekologicznych. Wśród klientów firmy znajdują się takie podmioty jak CMA-CGM, Genavir, Louis Dreyfus Armateurs oraz Orange Marine. Ponadto startup współpracuje z organizacją pozarządową w celu monitorowania i usuwania odpadów z Oceanu Spokojnego. Modele AI firmy są wykorzystywane do śledzenia plastiku dryfującego w obrębie tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci w pobliżu wybrzeży Kalifornii.
Cechą wyróżniającą Amphitrite jest także skład zespołu, szczególnie działu badań nad sztuczną inteligencją, w którym większość stanowią kobiety — liderką tego obszaru jest wybitna naukowiec Hannah Bull. To świadome nawiązanie do mitologicznej Amphitrite, silnej, ale często zapomnianej postaci kobiecej.
Projekty realizowane przez startup nie tylko wspierają rozwój technologii, ale także pomagają budować bardziej ekologiczny i zrównoważony świat, w którym eksploracja oceanów i żegluga staną się zarówno bardziej efektywne, jak i przyjazne środowisku. Dzięki strategicznej współpracy z NVIDIA oraz nowoczesnym technologiom, Amphitrite aspiruje do roli globalnego lidera w dziedzinie modelowania oceanograficznego i działań na rzecz ochrony środowiska.