Data z planowania: środa, 29 stycznia 2025 r.
Planowane dni misyjne łazika Curiosity na Marsie to sol 4439 oraz 4440, a wszystko to zbiegło się z obchodami pierwszego dnia Księżycowego Nowego Roku na Ziemi. Jako liderka zespołu tematycznego ds. geologii i mineralogii miałam dzisiaj wyjątkową przyjemność kierować badaniami. Nowy rok tradycyjnie oznacza czas obfitości i dobrego losu, a my rzeczywiście możemy uważać się za szczęściarzy – świętujemy bowiem ten nowy początek na Marsie, razem z naszym niezastąpionym łazikiem!
Curiosity znajduje się obecnie po północnej stronie formacji skalnej „Texoli”, na zachód od krateru „Rustic Canyon”. Nasza marsjańska ekspedycja zmierza na południowy zachód, eksplorując uwarstwioną jednostkę siarczanową. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości będziemy mieli okazję zbadać intrygującą strukturę przypominającą sieć szczelin – tzw. „boxwork”. Dzisiejsze badania obejmowały analizę kilku najbardziej charakterystycznych skał w otoczeniu łazika, różniących się teksturą. Przy pomocy spektrometru APXS analizowaliśmy skład chemiczny próbki oznaczonej jako „Deer Springs”, natomiast instrument LIBS został wykorzystany do zbadania innej formacji, nazwanej „Taco Peak”.
Pod względem obrazowania terenowego dzisiejsze cele były równie interesujące. ChemCam, jedno z czołowych narzędzi Curiosity, zostało użyte do stworzenia mozaiki zdjęć „Wilkerson Butte”, pozwalając nam szczegółowo przyjrzeć się warstwom odpornym na erozję i tym bardziej podatnym. Mastcam, kamera panoramiczna łazika, zarejestrowała obrazy odległych formacji geologicznych, takich jak „Sandstone Peak” i „Wella’s Peak”, a także bliższych punktów, m.in. spękań skalnych, kształtów bloków czy wydm w pobliżu Curiosity. Nazwy takich miejsc jak „Tahquitz Peak”, „Mount Islip”, „Vasquez Rocks” czy „Dawson Saddle” zostały nadane na cześć słynnych lokalizacji na Ziemi. Kontynuowaliśmy również rutynowe pomiary środowiskowe, monitorując m.in. przejrzystość atmosfery marsjańskiej oraz aktywność pyłową. Obfitość celów badawczych w ostatnich dniach była naprawdę imponująca!
Ciekawostka: Dzisiejsza nazwa „Vasquez Rocks” odnosi się do miejsca znajdującego się w południowej Kalifornii, które jest popularnym planem zdjęciowym dla filmów science fiction. Formacja ta pojawiła się między innymi w kilku odcinkach klasycznego serialu „Star Trek”. Pytanie tylko, jaką nazwę zainspirują marsjańskie pejzaże w przyszłości?
Autor: Lucy Lim, uczestnicząca badaczka w Goddard Space Flight Center