Rankiem 20 marca 2015 roku w niektórych częściach Europy można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca, podczas gdy mieszkańcy północnej Afryki oraz północnej Azji mogli być świadkami zaćmienia częściowego. Satelita Terra, należący do NASA, przelatując nad Oceanem Arktycznym dokładnie o godzinie 10:45 UTC (6:45 czasu wschodniego USA), uchwycił niezwykłe zjawisko – cień rzucany przez Księżyc na chmury unoszące się nad arktycznymi wodami. Było to jedno z najbardziej niezwykłych zdjęć zaćmienia, które zaprezentowało surowe piękno natury widziane z perspektywy kosmosu.
Satelita Terra, który został wyniesiony na orbitę 18 grudnia 1999 roku, z powodzeniem działa już od ponad dwóch dekad. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie kluczowych aspektów naszego systemu Ziemi. Ważąca tyle, co niewielki autobus szkolny, Terra nosi na swoim pokładzie pięć zaawansowanych instrumentów badawczych, które razem dostarczają kompleksowych danych na temat naszej planety. Są to: ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), CERES (Clouds and Earth’s Radiant Energy System), MISR (Multi-angle Imaging Spectroradiometer), MOPITT (Measurements of Pollution in the Troposphere) oraz MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer). Każde z tych urządzeń koncentruje się na innej płaszczyźnie naukowego badania Ziemi – od pomiaru promieniowania słonecznego, przez badanie chmur i zanieczyszczeń, aż po analizę dynamicznych procesów zachodzących w atmosferze i na powierzchni Ziemi.
Niestety, działania Terrego nie zawsze przebiegają bez zakłóceń. 28 listopada 2024 roku doszło do awarii jednego z kluczowych elementów satelity – jednostki przekazującej energię. Specjalny zespół analityczny pracował intensywnie nad oceną stanu satelity oraz potencjalnych skutków tej usterki. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację instrument ASTER został przełączony w tryb awaryjny (Safe Mode), co oznacza, że obecnie nie zbiera żadnych danych badawczych. Pozostałe instrumenty nadal pracują bez zakłóceń, dostarczając cenne informacje na temat środowiska naturalnego.
Poruszona sytuacja dowodzi, jak skomplikowana i wymagająca jest misja monitorowania naszej planety. To również przypomnienie o ogromnym znaczeniu takich projektów, jak misja Terra, które dostarczają narzędzi i wiedzy pozwalających zrozumieć zmieniające się zjawiska zachodzące na Ziemi. Mimo upływu lat i technicznego starzenia się sprzętu, wysiłki naukowców i inżynierów pozwalają stale korzystać z pierwotnych zdolności tej wyjątkowej satelity.
Źródło zdjęcia: NASA Goddard MODIS Rapid Response Team