Inteligentne głośniki są przez nas chętnie wybierane i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Wśród dostępnych produktów można wyróżnić również głośnik HomePod, za którego powstanie odpowiada marka Apple. Czy jest to głośnik warto uwagi? Jakie są jego mocne i słabe strony? Poznaj naszą recenzję głośnika HomePod od Apple!
Jak wygląda HomePod?
Na początek warto przyjrzeć się temu, jak wygląda HomePod. Jaki produkt oferuje nam Apple? Po wyjęciu z pudełka HomePod może nieco zaskoczyć, bo to dość prosty produkt, bez zbędnych dodatków. Jest tylko głośnik i mała karta produkty i to wszystko. Na próżno doszukiwać się innych dodatków. Sam zasilacz HomePod został wbudowany w głośnik, a przewód zasilający pokryty został plecionym materiałem tekstylnym. Do grilla głośnikowego wykorzystano miękki i gąbczasty materiał, który trzeba przyznać, że również wygląda bardzo dobrze. Co więcej, to właśnie on może sprawić, że głośnik będzie bardziej odporny na zarysowania, które niestety zwykle pojawiają się przy tego typu urządzenia. Tym samym nie dość, że głośnik HomePod wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, to jeszcze może zachować swój oryginalny wygląd przez bardzo długi czas.
Co jest w środku głośnika HomePod?
Skoro wiemy już jak HomePod prezentuje się od zewnątrz, to teraz warto zajrzeć mu do środka. Co dokładnie znajdziemy w jego wnętrzu? Okazuje się, że całkiem sporo…
Przede wszystkim mamy do czynienia z bardzo potężnym procesorem A8, firmy Apple, który znalazł się również w iPhonie 6 i 6S. W głośniki HomePod służy on do aktywnego zarządzania dźwiękiem, co jest jednoznaczne, z tym że nieustannie analizuje otoczenie i zmienia krzywą EQ wraz z kształtowaniem wiązki, a wszystko po to, by zoptymalizowania jakości dźwięku w swoim otoczeniu. Pomysł ten jest bardzo fajny, ponieważ ostatecznie usłyszymy głośnik, a nie pokój. Możemy go też dowolnie przenosić, a on za każdym razem dostosuje się w czasie rzeczywistym i sprawi, że ostatecznie będziemy czerpali przyjemność z jego słuchania.
HomePod to również 4-calowy głośnik niskotonowy oraz siedem głośników wysokotonowych otaczających głośnik. Co ciekawe, każdy z nich ma swój własny wzmacniacz dużej mocy. Na wyposażeniu znajduje się również Bluetooth 5.0, który sprawia, że można wysyłać muzykę do głośnika. Jednak urządzenie nie daje możliwości połączenia przez Bluetooth, więc co niektórzy mogą poczuć się zawiedzeni.
Konfiguracja głośnika HomePod
Do skonfigurowania głośnika HomePod potrzeba iPhone’a z systemem iOS 11.2.5. Żaden inny telefon tego nie zrobi. Jeśli w takim razie nie mamy iPhone’a 5S lub nowszego, iPoda Touch 6 lub nowszego, czy iPada Mini 2 lub nowszego, to zakup głośnika HomePod nie będzie dla nas dobrym wyborem. Na pewno nie warto po niego sięgać, gdy ma się telefon z system Android, bo w kwestii konfiguracji nic nie zdziałamy.
Natomiast posiadanie jednego z urządzeń Apple sprawia, że konfiguracja przebiega sprawnie i bezproblemowo. Jedyne, czego trzeba dopilnować, to by funkcja Apple KeyChain była włączona i uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Co więcej, konieczne jest również połączenie z routerem WiFi i włączony Bluetooth. Jeśli dopilnujemy wszystkiego, to wystarczy przytrzymać urządzenie przez chwilę przy głośniku, kliknąć kilka razy „OK”, a HomePod praktycznie sam się ustawi, bo łączy się z routerem WiFi, importuje też dane uwierzytelniające Apple Music i sprawi, że będzie można z niego korzystać.
Inne ustawienia głośnika HomePod
Bardzo dopracowaną funkcją HomePoda jest asystent głosowy Siri, którą swoją drogą zna każdy użytkownik iPhone’a oraz iPad’ów. Siri reaguje na każde wezwanie i zawsze chętnie służy pomocą. Asystenta możemy aktywować komendą głosową „Hey Siri” lub przez tapnięcie na wyświetlaczu. Niestety nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Okazuje się, że Siri nie obsługuje języka polskiego. Co więcej, nie można go też poprosić, by zagrała naszych list z Spotify i nie pomoże nam z Pandorą. Jeśli będziemy chcieli odtwarzać Spotify i inne aplikacje muzyczne lub wideo, to tylko za pomocą AirPlay, ale nie ma połączenia Bluetooth ani dodatkowego gniazda wejściowego do podłączania urządzeń innych niż Apple, więc może pojawić się problem.
Omawiając HomePoda, nie sposób pominąć również tego, że daje nam możliwość sterowania urządzeniami HomeKit. Jednak to nie powinno nas dziwić, ponieważ od samego początku był tworzony z myślą o inteligentnym domu. I tak po jego skonfigurowaniu, głośnik pojawi się również w aplikacji Dom. Domyślnie staje się naszym źródłem muzycznej rozrywki, ale nie tylko. Poprzez komendy głosowe daje nam możliwość sterowania elementami urządzeń podłączonych do naszego domowego systemu HomeKit. Za jego pośrednictwem możemy planować pewne działania, w tym na przykład związane z zapaleniem lub zgaszeniem światła, co daje dużą wygodę.
Jakość dźwięku HomePod
Pora przejść do najważniejszej części, czyli do jakości brzmienia HomePoda. Jak wypada głośnik od Apple? Choć jest to pierwsze podejście ze strony Apple do stworzenia głośnika, to trzeba przyznać, że ostatecznie w nasze ręce oddali produkt godny uwagi, ponieważ faktycznie gra bardzo dobrze. Mimo małych rozmiarów głośnik daje świetny dźwięk, który rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Oczywiście zasługa tutaj inżynierów, którzy wykorzystali dobry system sterowania oraz roznoszenie fal dźwiękowych. Efektem tego jest bardzo głęboki i soczysty dźwięk wraz z przyjemnymi dla ucha tonami. Maksymalna głośność jest bardzo wysoka, więc spokojnie można z nim nawet imprezę rozkręcić.
Recenzja głośnika HomePod – podsumowanie
Do największych zalet głośnika HomePod można zaliczyć:
- Mocny i czysty dźwięk
- Optymalizacja jakości dźwięku do otoczenia
- Stylowy design
- Dobre wykonanie
- Bardzo dobre działanie Siri oraz Apple Music
- Łatwa konfiguracja i możliwość sterowania HomeKit
- Obsługa przesyłania strumieniowego za pośrednictwem AirPlay
Wady głośnika HomePod:
- Produkt mocno skupiony na firmie Apple
- Konieczność posiadania urządzenia Apple z systemem iOS 11.2.5 do skonfigurowania
- Brak połączenia Bluetooth lub Aux dla urządzeń z Androidem i innych
- Brak wbudowanej obsługi aplikacji Spotify, Pandora i innych
- Czuły na sterowanie głosowe
- Średni zasięg
- Siri nie obsługuje języka polskiego
- Wygórowana cena
Bazując na tym, co udało nam się ustalić, można śmiało stwierdzić, że pod wieloma względami HomePod wypada bardzo dobrze. Zapewnia dobry i czysty dźwięk, ma liczne funkcjonalności, które nawet mogą ułatwić zarządzenie inteligentnym domem. Niestety nie obyło się bez wad i największą jest fakt, że korzystać mogą tylko właściciele iPhone’ów, iPodów i iPadów. Wszyscy inni zostali trochę wykluczeni. O samej cenie również warto wspomnieć. Koszt zakupu głośnika HomePod nie należy do najtańszych, więc to również może trochę zniechęcić.