Awaria głośnika w iPhone to problem, którego nie da się zbagatelizować, ponieważ uniemożliwia nam korzystanie z podstawowych funkcji telefonu, a więc z prowadzenia rozmów. Problem staje się jeszcze większy, gdy korzystamy z niego nie tylko do prywatnych rozmów, ale również do służbowych. Co w takim razie robić? Jakie kroki podjąć, gdy głośnik w iPhone odmawia posłuszeństwa? Podpowiadamy!
Czym się objawia uszkodzenie głośnika w iPhone?
Przede wszystkim warto zacząć od określenia, czym objawiają się uszkodzenia głośnika w iPhone. Po czym poznać, że przestał działać? Istnieje kilka aspektów, które mogą świadczyć o tego typu uszkodzeniach. I tak jeśli dojdzie do awarii głośnika rozmów w iPhone, to możemy spodziewać się tego, że nie będziemy słyszeli rozmówcy lub jego głos będzie zniekształcony. Kiedy dojdzie do usterki obu głośników w iPhonie, to nie dość, że nie będziemy słyszeli osoby po drugiej stronie, ale także będziemy mieli trudności z odtworzeniem dźwięku multimediów. Ponadto mogą pojawić się problemy z korzystaniem z trybu głośnomówiącego. Nowsze modele mają więcej głośników, w tym na przykład do nagrywania filmików na portalach społecznościowych, czy dźwięku podczas rozmowy. Jeśli w takim razie dojdzie do ich uszkodzenia, to z pewnością pogorszy się użytkowanie iPhone’a.
Co może doprowadzić do awarii głośnika w iPhone?
Prawdę mówiąc, to przyczyn awarii głośnika w iPhone może być wiele. Czasami to efekt usterek w systemie, a w innym przypadku uszkodzenia konkretnych części. Najczęściej doszukujemy się winy po stronie producenta, ale nie zapominajmy, że nasze działania również mają wpływ na działanie iPhone’a. Nasze nieodpowiednie użytkowanie może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, ale nie tylko. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by nieodpowiednio ustawić dźwięk, czy nawet wystawić telefon na wpływ zanieczyszczeń. Jeśli do jego wnętrza dostanie się sporo pyłów, to może skończyć się usterką głośnika w iPhone. Nie zapominajmy również o zalaniu, które nie tylko potrafi wyrządzić szkody na wyświetlaczu, ale również wewnątrz urządzenia, w tym na przykład w głośniku.
Głośnik w iPhonie nie działa prawidłowo – jakie kroki podjąć na początku?
Z racji tego, że nie wszystkie problemy z głośnikiem są poważne, warto nie panikować, tylko sprawdzić, czy przypadkiem nie zostały zmienioneustawienia dźwięku. Powód wydaje się błahy, ale często zdarza, zwłaszcza jeśli do iPhone’a mają dostęp dzieci.
Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić, czy mamy ustawiony odpowiedni poziom głośności za pomocą klawiszy na bocznej krawędzi urządzenia. Jeśli ten sposób nie przyniesie żadnych efektów, to warto rozważyć inne opcje na przywrócenie głośnika do prawidłowego działania.
Zmiana ustawień nie pomogła? Czyścimy głośnik w iPhone!
Dojście do głośnika jest narażone na osiadanie różnego typu pyłków, czy zanieczyszczeń. W największych ilościach gromadzą się na siateczce głośnika, a to niestety może doprowadzić do różnego typu problemów, w tym na przykład do pogorszenia się jakości dźwięku, czy nawet do tego, że nie będziemy słyszeli swojego rozmówcy. Jeśli w takim razie zmiana ustawień w iPhone nie przyniosła żadnych efektów, to dobrym wyborem może okazać się czyszczenie głośnika.
Jak to zrobić? Z racji tego, że najbrudniejszą częścią w iPhone jest port głośnika, który zlokalizowany jest na spodzie urządzenia, nie musimy demontować całego telefonu. Wystarczy, że będziemy mieli sprężone powietrze lub suszarkę z zimnych nadmuchem, a będziemy mogli wydmuchać wszelkie zanieczyszczenia z urządzenia. Zanim jednak zabierzemy się do działania, to pamiętamy, by telefon ułożyć poziomo na stole. Do czyszczenia możemy wykorzystać też delikatnie zwilżone w wodzie patyczki kosmetyczne, którymi należy przetrzeć powierzchnię głośnika. Do usunięcia większych zabrudzeń warto wykorzystać wykałaczkę i taśmę klejącą, w szczególności malarska. Wystarczy owinąć nią jeden koniec wykałaczki, a następnie włożyć do otworów w głośniku. Gdy delikatnie będziemy poruszać, to będziemy zbierać drobinki.
Takie metody czyszczenia nie tylko warto wykorzystać, gdy dojdzie do zapchania głośnika, ale również profilaktycznie. Każdego dnia jesteśmy narażeni na gromadzenie kurzu, czy innych zanieczyszczeń na głośniku, czy innych elementów iPhone’a. Jeśli będziemy je na bieżąco usuwać, to możemy być pewni, że urządzenie będzie działać dobrze przez długie lata.
Awaria głośnika rozmów a uszkodzona membrana
Zdarzają się również przypadki, gdy za usterkami nie stoją zanieczyszczenia, lecz uszkodzona membrana głośnika – cienka warstwa folii, która odpowiada za ochronę głośnika przed czynnikami zewnętrznymi. Tego typu usterki możemy poznać po tym, że choć słyszymy swojego rozmówcę, to dźwięk jest bardzo zniekształcony, a odpowiadają za nie przetarcia meszka głośnika. Magnes głośnika niestety przyciąga opiłki, które przecinają membranę i efektem tego jest zniekształcony głos podczas rozmowy. Problem ten jednak o wiele częściej dotyczy starszych modeli iPhone’ów, ale to nie powinno nas dziwić, ponieważ producenci pracują nad tym, by ich nowsze modele były jak najlepsze, więc kwestia przyciągania opiłków metalu została w nich skutecznie wyeliminowana.
Jak poradzić sobie z takim uszkodzeniem? Membrany nie da się naprawić, więc jedynym sposobem będzie wymiana całego głośnika w iPhone na nowy.
Usterka głośnika rozmów a uszkodzenie taśmy flex
iPhone wyposażony jest w głośnik dolny i górny. Głośnik górny odpowiada za słyszenie naszego rozmówcy i jeśli okaże się, że dźwięk w plikach multimedialnych działa dobrze, a my nie słyszymy naszego rozmówcy, to wina będzie leżeć właśnie po stronie głośnika rozmów (głośnik górny). Najczęściej za takie typu sytuacje odpowiada taśma flex, a dokładniej mówiąc jej przerwanie. Jeśli dojdzie do uszkodzenia taśmy flex, to należy spodziewać się braku komunikacji między płytą główną a głośnikiem, czy problemów z nagrywanie dźwięku w trybie głośnomówiącym.
Jak rozwiązać ten problem? Na pewno dobrym wyborem może okazać się wymiana taśmy flex, ale warto wiedzieć, że nie da się tego zrobić we własnym zakresie. Jeśli w takim razie problem będzie leżał po stronie taśmy flex, to warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu.
Wymiana uszkodzonego głośnika w iPhonie – samodzielna lub w serwisie
Jeśli uda nam się ustalić, że konieczna będzie wymiana głośnika w iPhone, to możemy zgłosić się do serwisu lub postawić na samodzielne działania. Na pewno samodzielne prace dadzą nam oszczędności, ale również będziemy mieli pewność, że wszystko przebiegnie dobrze i nasze urządzenie będzie działać bez zarzutu. Co ciekawe, nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać, zwłaszcza że w sieci można znaleźć wiele przydatnych wskazówek. Również my postanowiliśmy wesprzeć swoich klientów i przygotowaliśmy artykuł, który podpowiada, jak zabrać się za samodzielną wymianę uszkodzonego głośnika. Wystarczy się z nim zapoznać, a cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.