Nie słychać rozmówcy w iPhone – co robić?
Sytuacje, w których prowadzimy rozmowy przez iPhone, a nie słyszymy swojego rozmówcy lub jego głos jest zniekształcony, potrafią nas wytrącić z równowagi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzi rozmowa z szefem, ważnym klientem, czy załatwienie pilnych spraw. Dlatego szybka reakcja jest tutaj kluczowa. Co zatem robić w takich przypadkach? Jak poradzić sobie z problemem? Nasz tekst może dostarczyć Ci wielu cennych informacji, więc zajrzyj do niego koniecznie!
Nie słychać dźwięku podczas rozmowy w iPhone – przyczyny
Zniekształcony lub ledwo słyszalny głos rozmówcy, jak również całkowity brak dźwięku podczas rozmowy przez iPhone może mieć bardzo różne podłoże. Najczęściej wina leży po stronie głośnika w iPhone, ale zdarzają się też takie przypadki, gdzie za usterkę odpowiadają inne komponenty wewnętrzne, czy nasza nieuwaga. W końcu wystarczy przypadkowo zmienić ustawienia odpowiadające za dźwięki w telefonie, by w czasie rozmowy mieć problemy ze słyszeniem rozmówcy. Czasami za takie nieumyślne zmiany odpowiadają też nasze dzieci, które kochają zabawy telefonami i choć o ich obsłudze nie mają zbyt dużego pojęcia, to dwa kliknięcia nie tam, gdzie potrzeba, może sprawić, że ostatecznie to my będziemy zmagali się z brakiem dźwięku podczas rozmowy. Jako że trudno od razu wykryć przyczynę nieprawidłowego działania telefonu Apple, postanowiliśmy zgłębić zagadnienie i w poniższym artykule prezentujemy wszystkie możliwe sposoby na przywrócenie telefonu do stanu sprzed usterki. Brzmi ciekawie? W takim razie zachęcamy do dalszej lektury!
Jeśli nie słychać rozmówcy w iPhone to warto sprawdzić ustawienia dźwięku
Każdy z nas powinien liczyć się z tym, że wystarczy chwila nieuwagi nasza lub naszych dzieci, by w telefonie zmienić jakieś ustawienia, kliknąć nieodpowiednią ikonkę i sprawić, że urządzenie, które parę minut wcześniej działało bez zarzutu, zacznie wariować. Nie inaczej jest w przypadku dźwięku, więc jeśli zauważymy, że w czasie konwersacji przez iPhone nie słyszymy rozmówcy, to warto sprawdzić, czy problem nie leży właśnie po stronie ustawień. Jak to zrobić?
Przede wszystkim warto sprawdzić przycisk regulujący głośność, który znajduje się na obudowie iPhone, gdyż bardzo łatwo ściszyć nim dźwięk podczas rozmowy, czy nawet wtedy, gdy trzymamy iPhone’a w kieszeni lub torebce. Aby ustalić, czy ten problem nie dotyczy nas, wystarczy podczas rozmowy użyć przycisku, który podnosi poziom głośności.
Wielu z nas korzysta z urządzeń bezprzewodowych i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dają możliwość wygodnego prowadzenia rozmów kiedy prowadzimy samochód, czy wykonujemy inne zadania. Jednak korzystanie z takiej funkcjonalności sprawia, że ostatecznie nie będziemy słyszeć rozmówcy w telefonie, lecz w słuchawce Bluetooth lub przez głośnik. Aby sprawdzić, czy to właśnie podłączenie do telefonu za pomocą modułu Bluetooth słuchawki lub głośnika powoduje nasze problemy w czasie rozmów, wystarczy wyłączyć Bluetooth w iPhone.
Za brak dźwięku podczas rozmów odpowiadać może tryb słuchawkowy w naszym urządzeniu Apple. Jak to możliwe? Choć sami możemy określić, czy chcemy taką funkcję uruchomić, czy też nie, to zdarzają się przypadki, gdzie iPhone stwierdzi, że doszło do podłączenia słuchawek i sprawi, że głośnik zostanie wyłączony i nie będziemy słyszeli rozmówcy. Najczęściej za takie błędy odpowiadają usterki w gnieździe słuchawek. Mogą być one zatkane lub uszkodzone, więc kluczem do rozwiązania naszych problemów okaże się czyszczenie otworu lub jego naprawa.
Nie słychać rozmówcy w iPhone? Reset urządzenia również może pomóc!
Jeśli powyższe metody nie pomogą, to nie zaszkodzi również wykonać restartu iPhone’a, czasami tego typu problemy to efekt zawieszenia się systemu. Ponadto nie wolno zapominać o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego, a jeśli i to nie zadziała, to warto zrobić reset i przywrócić iPhone’a do ustawień fabrycznych. W takim przypadku nasze urządzenie wraca do stanu pierwotnego, więc wszystkie wcześniej wprowadzone zmiany zostaną utracone i możliwe, że również nasz problem zniknie.
Problemy z dźwiękiem podczas rozmowy w iPhone przez zabrudzenie głośnika
Niestety nie zawsze zmiana ustawień, czy reset telefonu sprawi, że nasz problem z dźwiękiem podczas rozmów się rozwiąże. Czasami trzeba szukać przyczyny gdzie indziej. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej za tego typu usterki odpowiada głośnik, więc to jemu należy przyjrzeć się bliżej. Jak ustalić, czy to stanowi problem w naszym iPhone? Nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać, bo wystarczy, że sprawdzimy jego działanie w przy odtwarzaniu muzyki z pamięci urządzenia, czy nawet filmiku z YouTube. Jeśli nic nie będziemy słyszeli lub dźwięk będzie o wiele gorszej jakości, niż wcześniej, to możemy przypuszczać, że znaleźliśmy przyczynę odpowiedzialną za utrudnienia w komunikacji i będzie to zabrudzenie lub uszkodzenie głośnika.
Choć zabrudzenia głośnika w iPhone wydają nam się mało realne, to zdarzają się bardzo często, bo z każdej strony jesteśmy narażeni na wpływ zanieczyszczeń, kurzu, czy różnego typu pyłów. Mogą się one łatwo dostać do naszego głośnika w iPhone i z czasem utrudnić jego poprawne działanie. Jednak warto pamiętać, że jest to odwracalny proces i można spróbować go wyczyścić nawet we własnym zakresie. Jak to zrobić?
Na pewno przyda nam się mały pędzelek z miękkim włosiem, ponieważ pozwoli nam sprawnie przetrzeć powierzchnię głośnika. Co ważne, należy to robić od góry do dołu i tylko suchym pędzlem, ponieważ mokry może mieć negatywny wpływ na nasz głośnik. Jeśli nasz problem stanowią zabrudzenia, które utkwiły w otworach głośnika, to przyda się też cienka wykałaczki. Wystarczy nią lekko podważyć wszystkie zabrudzenia, ale należy robić to tak, by siła była skierowana na boki i w górę, nigdy w dół. Do czyszczenia głośnika możemy też wykorzystać taśmę, zwłaszcza malarską, ponieważ mocno przywiera i nie zostawia śladów kleju na urządzeniu, za to dobrze zbiera zabrudzenia.
W tym miejscu warto wspomnieć, że czyszczenie nie tylko warto wykonywać, gdy dojdzie do całkowitego zapchania głośnika, ale również wtedy, gdy chcemy zachować go w dobrym stanie. Profilaktyczne czyszczenie sprawimy, że będziemy na bieżąco usuwać wszelkiego typu zanieczyszczenia i nie doprowadzimy do tego, że uszkodzą głośnik i utrudnią nam korzystanie z funkcjonalności iPhone’a.
Problemy z dźwiękiem podczas rozmowy w iPhone – wymiana głośnika
Jeśli czyszczenie głośnika nie przyniesie żadnych efektów, to możemy spodziewać się tego, że doszło do większych usterek i konieczna jest wymiana wadliwego głośnika. W takich przypadkach mamy dwie opcje – możemy zdecydować się na wsparcie profesjonalnego serwisu lub samodzielną wymianę głośnika. Oczywiście fachowe wsparcie sprawia, że nie musimy zajmować się tym we własnym zakresie, ale samodzielne działania dają oszczędności i sprawiają, że ostatecznie sami sprawujemy nadzór na przebiegiem prac. Może to być też ciekawe doświadczenie.
Jak zatem wymieć głośnik we własnym zakresie?
Przede wszystkim potrzebujemy nowego głośnika, który będzie kompatybilny z naszym urządzeniem. Co więcej, przyda nam się też zestaw profesjonalnych narzędzia do telefonów marki Apple, a więc śrubokręt Pentalobe, śrubokręt krzyżak Phillips oraz śrubokręt serwisowy Tri-Wing. Dodatkowo przyda nam się też pęseta, otwierak typu Spudger, przyssawka, otwierak ESC typu Chips, czy narzędzia do poważenia ekranu i żyletki.
A co z samą wymianą głośnika? Jak zrealizować to zadanie? Na pewno warto wygospodarować na ten cel trochę więcej czasu, ponieważ w ten sposób nie będziemy się śpieszyć i zyskamy pewność, że wymiana głośnika w iPhone przebiegnie zgodnie z planem. Gdy będziemy gotowi do działania, to należy wykonać kolejno poszczególne czynności:
- Wyłączamy telefon
- Wykręcamy dwie śrubki obok portu ładowania śrubokrętem Pentalobe
- Montujemy przyssawkę na ekranie jak najbliżej portu ładowaniu, przytrzymujemy ją palcem za metalowe kółeczko
- Wkładamy narzędzie do podważania pod ekran na wysokości przycisku Home.
- W powstałą szparę wkładamy otwierak Chips i powoli zjeżdzamy nim wzdłuż wszystkich krawędzi iPhone’a.
- Otwieramy telefon, ale należy to robić bardzo delikatnie, bo można zerwać ważne połączenia i doprowadzić do większych usterek.
- Zabieramy się za zdjęcie podłużnego zabezpieczenia, które znajduje się obok baterii. Przykręcone jest sześcioma śrubami i można je zdemontować z pomocą śrubokrętu serwisowego Tri-Wing. Śrubki mają różną wielkość, więc warto dopilnować, by nam się nie pomyliły.
- Zdejmujemy zabezpieczenie pęsetą.
- Otwierakiem Spudger należy odinstalować zabezpieczenie łączące dwie strony iPhone’a, które zlokalizowane jest bliżej dolnej krawędzi iPhone’a, a także zabezpieczenie pomiędzy dwoma częściami, które znajduje się w środkowej części telefonu. Po wykonaniu tego zadania wyświetlacz zostanie oddzielony od tylnego panelu i można zabrać się za wymianę głośnika.
- Wykręcamy śruby głośnika przy górnej krawędzi iPhone’a śrubokrętem Tri-Wing.
- Oddzielamy poszczególne elementy głośnika od iPhone’a otwierakiem Spudger i zabieramy się za montaż nowego głośnika.
- Gdy to zrobimy, to zabieramy za montaż wszystkich elementów, które wcześniej rozkręciliśmy. Zaczynamy oczywiście od końca, więc to oznacza ponowne wkręcenie śrub głośnika, montaż zabezpieczeń, czy założenie wyświetlacza.